"Trump kendisine sunulan bilgileri unutuyor ya da yanlış anlıyor"

ABD’deki istihbarat servisleri, Trump’a daha iyi bilgi aktarabilmek için danışmanlar tuttu. ABD basınına göre gerekçe Trump'ın kendisine sunulan bilgileri unutması ya da yanlış anlaması.

ABD’deki istihbarat servisleri, Trump’a daha iyi bilgi aktarabilmek için danışmanlar tuttu. ABD basınına göre gerekçe Trump’ın kendisine sunulan bilgileri unutması ya da yanlış anlaması.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) istihbarat servisleri, Başkan Donald Trump’a daha iyi nasıl bilgi aktarılacağı konusunu araştırmak üzere dışarıdan danışmanlar tutma yoluna gitti.

ABD basını, Trump’ın, kendisine aktarılan önemli bilgileri unutması veya yanlış aktarması yüzünden, istihbarat servislerinin bu yola başvurduğunu aktardı.

İstihbarat servislerine göre, servis çalışanlarının kabul etmediği bilgileri sunduğunda veya kamuya açık veya özel olarak söylediği konulardaki yanlışlıkları düzeltmesi durumunda Trump’ın sinirli bir tutum sergilemesinin dışarıdan özel danışmanlar tutulmasında önemli neden olarak gösteriliyor.

Euronews’ten Rahmi Gündüz‘ün aktardığına göre, Trump’ın, bilgilendirildiği sırada sinirlenmesi halinde kendisine sunulan istihbaratları dışarıda paylaşması da gizli servis için ciddi endişe kaynağı olarak görülüyor.

Yine buna göre, bilgilendirilme toplantılarında, Rusya’nın 2016 yılı başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili olarak Moskova’nın isminin anılmasının Trump’ın sinirlenmesine ve bilgilendirme toplantılarının yarıda kesilmesine yol açtığı bildirildi.

Trump’a istihbarat bilgilerini daha önce ilk elden aktaran Ulusal İstihbarat Direktör Yardımcısı Edward Gistaro, görevinden alınarak, bu göreve CIA’de analist olarak çalışan Beth Sanner getirilmişti.

Basına göre, Sanner, resmi bir tarz yerine, Trump’ı istihbarat konularında bilgilendirirken daha farklı bir yöntem izleyerek, rahat bir ortamda, sohbet yoluyla bunun gerçekleşmesini tercih ediyor.

İstihbarat servislerinin eski yöneticilerinin Kongre’deki gizli oturumlarda, Trump’ın tavrına ilişkin olumsuz gözlemleri de, konu ile ilgili haberde istihbarat birimlerinin rahatsızlığına kanıt olarak gösterildi.