Trump: Beşar Esad'ın suikasti için emir vermek istedim

"Ben onu öldürmeyi tercih ederdim. Ancak o dönemin Savunma Bakanı Jim Mattis buna karşı çıktı."

Trump: Beşar Esad'ın suikasti için emir vermek istedim

ABD Başkanı Donald Trump, Fox televizyonunda yayımlanan Fox and Friends programına katılarak gündemi değerlendirdi.

Gazeteci Bob Woodward’ın yeni yayımladığı kitabında kendisi hakkındaki iddialarına değinen Trump, “Woodward’ın kitabını dün gece biraz okuma fırsatım oldu ve gerçekten çok sıkıcı kitaplar yazıyor.” açıklamasını yaptı.

Trump, kitaptaki Trump, 2017’deki kimyasal silah saldırısı iddialarının hatırlamısından sonra “Beşar Esad’in suikasti için emir vermek istedi.” ifadelerinin sorulması üzerine ise, “Ben onu öldürmeyi tercih ederdim. Ancak o dönemin Savunma Bakanı Jim Mattis buna karşı çıktı. O (Mattis), gereğinden fazla değer verilen bir generaldi.” şeklinde skandal bir yanıt verdi.

Suriye Devlet Başkanı Esad’ı öldürmemiş olmaktan pişman olup olmadığı yönündeki soruya ise Trump, “Hayır değilim. Onun yaşamasıyla da ölmesiyle de başa çıkabilirim. İsteseydim onu öldürme şansım vardı ama Mattis buna karşıydı.” yanıtını verdi.

Trump, İran’ın “Kasım Süleymani’nin intikamı için bazı ABD’li yetkilere suikast planladığı” yönündeki iddiaları da değerlendirerek, “İran bize karşı bir şey yaparsa bunun 1000 kat karşılığını alır.” şeklinde konuştu.

Beyaz Saray’da düzenlenecek Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail’in ilişkileri normalleştirme anlaşmasını da anımsatan Trump, “Filistinliler de en sonunda İsrail ile anlaşma imzalayan ülkelere katılacak. İzleyin ve görün. Kısa süre içinde başka ülkeler de İsrail ile anlaşacaktır.” dedi.

Trump, İsrail’in karşı çıkmasına rağmen ABD’nin BAE’ye F-35 satıp satmayacağı konusunda ise “Benim BAE’ye F-35 satmakla ilgili sorunum yok.” değerlendirmesinde bulundu.