Tren biletlerine akıl almaz zam: 480 liradan 1687 liraya çıktı!

YHT'nin 30 günlük abonman bilet ücretlerine zam yapan TCDD, Eskişehir-Ankara hattında çalışanların ve öğrencilerin tercih ettiği 30 günlük abonman biletini 480 liradan bin 687 liraya çıkardı.

Tren biletlerine akıl almaz zam: 480 liradan 1687 liraya çıktı!

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında abonman biletlere dudak uçuklatan oranlarda zam yaptı.

Buna göre Eskişehir-Ankara hattında, daha çok çalışanların ve öğrencilerin tercih ettiği 30 günlük abonman bileti 480 liradan bin 687 liraya çıktı.

TCDD, YHT’nin Eskişehir-Ankara hattında çalışan ve öğrencilerin tercih ettiği 30 günlük abonman bilet ücretlerine zam yaptı.

İnternet ve mobil satış kanallarına uygulanan yüzde 1,5 indirim ise kaldırıldı. Business vagondan bilet alacak yolcuların indirimli/ücretsiz seyahat kartlarına bakılmaksızın, business sınıf tam ücreti alınmasına karar verildi.

30 günlük abonman biletine sahip yolcuların kullandığı hatlara getirilen zamlar şöyle;

Ankara – Polatlı 220 TL’den 877 TL’ye,
Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya 480 TL’den bin 687’ye,
Polatlı – Eskişehir 352’den bin 260 TL’ye,
Ankara – İstanbul 2 bin 100’den 3 bin 847 TL’ye çıktı.

ZAM GELDİ, İNDİRİMLER KALKTI

Birgün’den Burcu Cansu‘nun haberine göre, yolcuların bilet alımında yararlandığı indirimler de kaldırıldı. Bu konuda alınan kararlar şu şekilde:

– YHT’lerde halen uygulamada olan ekonomi sınıfın belirli bir oran fazlası ile ücretlendirilmekte olan business sınıfta tüm ticari indirimler ve ücretsiz seyahat hakkına sahip yolculardan alınan mevki farkı ücretleri kaldırıldı.

– Business vagondan bilet alacak tüm yolculardan indirimli/ücretsiz seyahat kartlarına bakılmaksızın business sınıf tam ücreti alınacak.

– Business vagonlarda gidiş-dönüş indirimi yüzde 15 olarak uygulanmaya devam edecek.

– İnternet ve mobil satış kanallarına uygulanan yüzde 1,5 indirim kaldırıldı.

– Business biniş bazlı abonmanlıklarda 5-10 binişlik paketler ile tam genç tarifeleri kaldırılarak 15 biniş yüzde 5, 20 biniş yüzde 10 ve 30 biniş indirim yüzde 15 olarak yeniden düzenlendi.

– Ekonomi biniş bazlı abonmanlıklarda 5-10 binişlik paketler kaldırılarak tam ve genç tarifesi üzerinden 15 biniş yüzde 15, 20 biniş yüzde 20 ve 30 biniş yüzde 25 olarak düzenlendi.

– YHT business aylık abonmanlıklarda geçerli olan abonman paketleri (yüzde 50 indirimli) ile birlikte Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir, Polatlı-Eskişehir ve uygulanılan ve sabit olarak ücretlendirilen Polatlı-Konya parkurlarında tam ve genç abonmanlıkları kaldırıldı. Tüm parkurlarda geçerli tek tip yüzde 25 indirimli yeni abonman paketleri uygulamaya alınacak.

– YHT ekonomi vagonlarda aylık abonmanlıklarda geçerli olan abonman paketleri (yüzde 50 indirimli) ile birlikte Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir, Polatlı-Eskişehir ve uygulanılan ve sabit olarak ücretlendirilen paketler Polatlı-Konya parkurlarında kaldırıldı. Tüm parkurlarda geçerli tam yüzde 25, genç yüzde 50 indirimli abonmanlık paketleri uygulamaya alınacak. Anahat trenlerinde mevcut uygulama aynen devam edecek.