Tokat'ta imam köylüleri 'kar duası'na çıkardı

Tokat’ta Gözova ve Yazıbaşı köyünde bu yıl yeterli yağış olmaması nedeniyle cami imamı eşliğinde 'kar duası'na çıkıldı.

Tokat'ta imam köylüleri 'kar duası'na çıkardı

Tokat merkeze bağlı Gözova ve Yazıbaşı köyünde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle çare bilim dışı bir yolda arandı. Köyde ‘kar duası’ yapıldı.

Gözova köyünde öğle namazı sonrası cemaat, Yazıbaşı köyünden gelenlerle birlikte cami önünde toplandı. Cami imamı Ahmet Duran Aydın’ın yaptığı ‘kar duası’na bir kısım köylü de ellerini açarak eşlik etti.

‘Dua’ sonrası konuşan Yazıbaşı köyü muhtarı İdris Dündar, “Güzel bir kar duası oldu. Hocamıza teşekkür ediyorum. Çünkü topraklarımız acil olan su ihtiyaçlarını kar ile gideriyordu. Bu sene hiç kar yağmadı. Ben 48 yaşındayım ilk defa böyle bir şey ile karşılaştım. Bu sene topraklarımıza hiç kar düşmedi. Kar düşmediği gibi yağmur da yağmadı. Tabii ki bu kuraklığın habercisidir. Bölgemizde hayvanlarımızın sulamasında, arazimizin sulanmasında ve dağdaki hayvanların üzerinde çok büyük sıkıntılar var. İnşallah Rabbim dualarımızı kabul eder. Şu an ekinlerimizde bir filizlenme olmadı. Fakat toprağın suya ihtiyacı olduğu için toprakta kuraklık var. Toprağımızın acil olarak yağmura ve kara ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.