TKH'den '12 Eylül' açıklaması: AKP eliyle kurulan düzen 12 Eylül’ü aratmıyor

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), yayımladığı açıklamada ''12 Eylül darbesini göstermelik olarak yargılayan AKP’nin, hem darbenin çocuğu olduğu hem de AKP eliyle kurulan düzenin 12 Eylül’ü aratmadığı gün gibi ortadadır'' sözlerine yer verdi.

TKH'den '12 Eylül' açıklaması: AKP eliyle kurulan düzen 12 Eylül’ü aratmıyor

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), 12 Eylül 1980 Darbesinin 40. yıldönümünde ”AKP eliyle kurulan düzen 12 Eylül’ü aratmıyor!” başlığıyla açıklama yayımladı.

TKH’nin açıklamasında ”12 Eylül askeri darbesiyle ülkemizde solun, işçi sınıfı hareketinin ve ilerici birikimin yok edilmesi hedeflenmiş, bu faşist darbenin sonucu ise bugün sermayenin gerici ve emek düşmanı diktatörlüğü olmuştur” sözlerine yer verildi.

12 Eylül askeri faşist darbesinin gözaltılar, tutuklamalar, işkenceler, idamlar ve yargısız infazlarla ülkemizin tarihine kara bir leke olarak yazıldığı ifade edilen açıklamada ”12 Eylül darbecilerinin Amerikancı ve NATO’cu kimlikleri artık herkes tarafından bilinmektedir” denildi.

Açıklamada son olarak, 12 Eylül’ün AKP iktidarıyla devam ettiği vurgulanarak ”12 Eylül darbesini göstermelik olarak yargılayan AKP’nin, hem darbenin çocuğu olduğu hem de AKP eliyle kurulan düzenin 12 Eylül’ü aratmadığı gün gibi ortadadır.” ifadelerinde bulunuldu.

TKH’nin açıklaması şöyle:

”Bugün ülke tarihimizin en karanlık günlerinden birisi olan faşist darbenin 40. yıldönümü. 12 Eylül askeri darbesiyle ülkemizde solun, işçi sınıfı hareketinin ve ilerici birikimin yok edilmesi hedeflenmiş, bu faşist darbenin sonucu ise bugün sermayenin gerici ve emek düşmanı diktatörlüğü olmuştur.

12 Eylül askeri faşist darbesi, gözaltılar, tutuklamalar, işkenceler, idamlar ve yargısız infazlarla ülkemizin tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır.

12 Eylül darbecilerinin Amerikancı ve NATO’cu kimlikleri artık herkes tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda bu darbenin sermaye diktatörlüğünün 24 Ocak kararları diye bilinen emeğe saldırı politikasını hayata geçirmek için yapıldığı da çok iyi bilinmektedir.

12 Eylül darbesini göstermelik olarak yargılayan AKP’nin, hem darbenin çocuğu olduğu hem de AKP eliyle kurulan düzenin 12 Eylül’ü aratmadığı gün gibi ortadadır. Bugün 12 Eylül AKP iktidarıyla devam etmektedir.”