TKH: Meclis'in sadece adı kalmıştır

Türkiye Komünist Hareketi'nin (TKH), 3 ismin vekilliğinin düşürülmesine ilişkin yayımlanan açıklamasında ''Böylesi bir rejimde Meclis’teki oturumlar demokrasicilik oyununa dönüşmüştür'' ifadelerinde bulunuldu.

TKH: Meclis'in sadece adı kalmıştır

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) tarafından yayımlanan açıklamada ”3 milletvekilinin Meclis’ten çıkarılması, tek adam rejiminin Meclis’i etkisiz hale getirdiğinin başka bir somut örneğidir” ifadelerine yer verildi.

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin yapılan açıklamada ”Odalara ve barolara ayar veren, basını muhalefet yaptı diye susturmaya çalışan, kendisi dışında herkesi ‘hain’ ilan eden bir istibdat rejiminde Meclis’in bile etkisiz bir kurum haline getirilmeye çalışıldığı bir kez daha görülmüştür” denildi.

Meclis’teki oturumların demokrasicilik oyununa dönüştüğü vurgulanan açıklamada ”Ülkemizin kurtuluşu Meclis’te demokrasicilik oyunuyla değil yeni bir Cumhuriyet mücadelesiyle mümkündür” sözlerine yer verildi.

‘Komünistler diyor ki: Meclis’in sadece adı kalmıştır’ başlığıyla yayımlanan açıklama şöyle:

”3 milletvekilinin Meclis’ten çıkarılması, tek adam rejiminin Meclis’i etkisiz hale getirdiğinin başka bir somut örneğidir.

Odalara ve barolara ayar veren, basını muhalefet yaptı diye susturmaya çalışan, kendisi dışında herkesi ‘hain’ ilan eden bir istibdat rejiminde Meclis’in bile etkisiz bir kurum haline getirilmeye çalışıldığı bir kez daha görülmüştür.

Yargı AKP’nin siyasi sopasına, Meclis AKP’nin tasdik kurumuna, valilikler AKP il başkanlıklarına, bürokrasi AKP’nin parti teşkilatına ve elçilikler AKP’nin makam verme aracına dönüştürülmüştür.

Böylesi bir rejimde Meclis’teki oturumlar demokrasicilik oyununa dönüşmüştür.

Emekçi halkımız ülkemizin geldiği yeri iyi görmelidir: Ülkemizin kurtuluşu Meclis’te demokrasicilik oyunuyla değil yeni bir Cumhuriyet mücadelesiyle mümkündür!”