TKH Gençliği'nden Erdoğan'a yanıt

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gençliğe yönelik sarf ettiği sözlere Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Gençliği'nden yanıt geldi.

TKH Gençliği'nden Erdoğan'a yanıt

Bilindiği gibi AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Engelli Vatandaşlarımızın ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerimizin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni”nde yaptığı konuşmada “Gençlerimizin evlilik yaşı giderek yukarı çıkıyor, genç yaşta maalesef evlenmiyorlar; çoğu 30’u aşkın evleniyor ya da evde kalıyor. Böyle birşey olur mu ya? Devlet babanın başında şu an Erdoğan var mı var. Ben de şu an tavsiye ediyorum. Hiç evlenmeyenlerin sayısı da artıyor. Evlilik dışı hayat biçimi medya aracılığıyla özendirilmeye çalışılıyor.” demiş ve Erdoğan’ın bu sözleri büyük tepki çekmişti.

Erdoğan’ın bu söylemlerine yanıt veren TKH Gençliği, “Nasihat değil, yaptıklarınızın hesabını verin!” başlığı ile yayımladığı açıklamada, AKP’nin gençliğe verecek nasihati olmadığını belirtirken, AKP iktidarının önce, yıllardır yükselerek artan intiharların, genç işsizliğin, geleceksizliğin hesabını vermesi gerektiğini vurguladı.

Bu gerici zihniyete karşı özgürlük mücadelesi yükseltileceğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Gençlerimizin evlilik yaşı giderek yukarı çıkıyor, genç yaşta maalesef evlenmiyorlar; çoğu 30’u aşkın evleniyor ya da evde kalıyor. Böyle bir şey olur mu ya? Devlet babanın başında şu an Erdoğan var mı var. Ben de şu an tavsiye ediyorum. Hiç evlenmeyenlerin sayısı da artıyor. Evlilik dışı hayat biçimi medya aracılığıyla özendirilmeye çalışılıyor.’ beyanlarında bulunmuştur.

Gençliğe ‘devlet baba’ nasihati verenler devletin, sermayenin devleti olduğunu gizlemekte beis görmezler. Parlamentolarında patrona teşvik, yağma ve talan yolunda yasalar çıkaranlar; iş, emekçi halkın çocuklarına gelince bütçe tasarılarında gençliğin yediği lokmaya ‘tasarruf’ buyurmaktadırlar.

Bugün genç işsizlik yüzde 27’lere dayanmışken ve geleceksizlik sorunu gençliğin başının üzerinde sallanırken sermaye düzeninin siyasal temsilcileri hayat kurmaktan ve evlenmekten bahsedemez.

Ama Erdoğan’ın derdi başkadır! Meseleye siyasal İslamcı karanlık penceresinden bakmaktadır. Çünkü aile kurumu sadece burjuva düzen açısından değil siyasal İslamcı paradigmanın da yeniden üretilmesinde temel teşkil etmektedir.

Sizin gerici sermaye rejiminizde ise gençliğe eşit ve özgür bir düzen bulunmamaktadır. Asgari ücretin 2324 lira olduğu bir dönemde gençlik ancak yeni bir düzen mücadelesinde nefes alabilir.

Gençliğin yaşam tarzına ve özgürlüklerine müdahale olarak okunması gereken bu açıklamalar aynı zamanda bir sıkışmanın göstergesidir. Bu gerici düzen sıkıştıkça yapay gündemler ile kendisini rahatlatmaya ve algıları yönetmeye çalışmaktadır.

AKP’nin gençliğe verecek nasihati yoktur. AKP iktidarı önce, yıllardır yükselerek artan intiharların, genç işsizliğin, geleceksizliğin hesabını vermelidir!

Bu gerici zihniyete karşı özgürlük mücadelesi yükseltilmelidir. Özgürlük, ancak eşitliğin olduğu bir toplumda mümkündür.

Gençlik, eşitlik ve özgürlük mücadelesinde yerini almalıdır!

TKH Gençliği’