TKH Gençliği'nden 19 Mayıs açıklaması

Açıklamada, "Salgın nedeniyle işsiz kalan gençler düzen tarafından görülmemiştir. Gençliğin eğitim aldığı üniversitelere gerici ve sapık “hocalar” bizzat bu düzen tarafından yerleştirilmiştir. Bu tablo göstermektedir ki, bu düzenin devamını amaçlayan bütün düşünceler bugün gençliğin karşısında yerini almaktadır. Gençliğe iyi bir gelecek sunmak, bu düzenin değirmenine su taşımaktan geçmemektedir. Gençliğin ise sahte umutlara da, bu düzenin geleceksizliğine de karnı tok!" ifadelerine yer verildi.

TKH Gençliği'nden 19 Mayıs açıklaması

19 Mayıs’ın kutlandığı 2020 Türkiyesi’nde gençler geleceksizliğe dikkat çeken bir açıklama yayımladı.

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlandığı bugüne dair bir “Gençlik bayram kutlayamıyor! Gelecek güzel günler ellerimizdedir!” başlıklı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Salgın nedeniyle işsiz kalan gençler düzen tarafından görülmemiştir. Gençliğin eğitim aldığı üniversitelere gerici ve sapık “hocalar” bizzat bu düzen tarafından yerleştirilmiştir. Bu tablo göstermektedir ki, bu düzenin devamını amaçlayan bütün düşünceler bugün gençliğin karşısında yerini almaktadır. Gençliğe iyi bir gelecek sunmak, bu düzenin değirmenine su taşımaktan geçmemektedir. Gençliğin ise sahte umutlara da, bu düzenin geleceksizliğine de karnı tok!” ifadelerine yer verildi.

TKH Gençliği’nden yapılan açıklama şöyle:

Gençlik bayram kutlayamıyor! Gelecek güzel günler ellerimizdedir!

Her yıl olduğu gibi bu 19 Mayıs’ta da gençliği “kutsamak” ve gençliğe övgüler dizmek için kollar sıvanmış durumda. “Gençlik ülkemizin geleceği” sözleri bütün düzen siyasetçileri tarafından dillendirilmeye başlanacak tekrardan.

Bu düzenin sahipleri her fırsatta gençlikle uğraşmaktan, sonrasında ise “siz bizim geleceğimizsiniz” demekten vazgeçmediler. Çünkü gençlik onlar açısından, düzenin bekasını sağlayan bir dinamik olarak görüldü, ülkemizdeki bir dizi örnek ise, gençliğin yeni bir düzen kavgasında ısrarcı olduğunu ortaya koydu.

Bugün bakıldığında gençlik, sermaye sınıfı ve AKP iktidarının tam boy saldırısına maruz kalmaktadır. Genç işsizlik %25’lere dayanmış, milyonlarca öğrenci üniversiteyi dondurmuş ya da bırakmak zorunda kalmıştır. Gençlik, geleceksizlik kaygısıyla intiharlara ve bunalımlara sürüklenmiştir.

İçinden geçtiğimiz süreçte yaşananlar ise kapitalizmin ve AKP iktidarının gençliğe verdiği değeri açıkça ortaya koymaktadır. Ülkenin geleceğini temsil eden liseli gençliğin üniversiteye giriş sınavları turizm patronlarının kar hırsından kaynaklı erkene çekilmiş, liseli gençlik gelecek kaygısı içerisine itilmiştir.

Salgın nedeniyle işsiz kalan gençler düzen tarafından görülmemiştir.

Gençliğin eğitim aldığı üniversitelere gerici ve sapık “hocalar” bizzat bu düzen tarafından yerleştirilmiştir.

Bu tablo göstermektedir ki, bu düzenin devamını amaçlayan bütün düşünceler bugün gençliğin karşısında yerini almaktadır. Gençliğe iyi bir gelecek sunmak, bu düzenin değirmenine su taşımaktan geçmemektedir.

Gençliğin ise sahte umutlara da, bu düzenin geleceksizliğine de karnı tok!

Gelecek güzel günler için, eşitliğin, özgürlüğün hüküm süreceği Sosyalist Türkiye mücadelesi her alanda yükseltilmelidir.

Gençlik, geleceğini yalnızca yeni bir ülkeyle kazanacaktır.

TKH Gençliği

19.05.2020