TKH Gençliği: YTÜ Millet Bahçesi Olamaz!

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsünde yapımında sonlara yaklaşılan millet bahçesi projesi geçtiğimiz günlerde AKP İBB Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu tarafından ziyaret edilmişti. Türkiye Komünist Hareketi Gençliği ise konuya ilişkin '' Millet Bahçesi Olamaz!" vurgulu bir açıklama yaptı.

TKH Gençliği: YTÜ Millet Bahçesi Olamaz!

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsünde yapımında sonlara yaklaşılan millet bahçesi projesi geçtiğimiz günlerde AKP İBB Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu tarafından ziyaret edilmişti. Türkiye Komünist Hareketi Gençliği ise konuya ilişkin ” Millet Bahçesi Olamaz!” vurgulu bir açıklama yaptı.

Millet Bahçesi Projesinin Yıldız Teknik Üniversitesinin doğal ortamına ve kampüs hayatına zarar vererek ağaç kıyımına da sebep olmasına rağmen projeyi ”Yeşillendirme Projesi” olarak niteleyen Göksu’nun twitter paylaşımı tepkileri üzerine çekmişti.

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği resmi Twitter hesabı üzerinden YTÜ Davutpaşa Kampüsüne yapılan millet bahçesi projesini ziyarete dair ”Millet Bahçesi Olamaz!” vurgulu açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

”Millet Bahçesi projesinin ortaya çıktığı günden beri Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri bu projeyi istemediklerini çeşitli yollarla dile getirmiştir. Çünkü ‘Millet Bahçesi’nin amacı bellidir. Yapılan proje öğrenciden yana değil aksine sermayeden yanadır ve AKP’nin gençliğe yönelik saldırı politikalarından biridir.

AKP’nin rant düşkünlüğü ‘Millet Bahçesi’ kılıfıyla bugün üniversitelerde kendini göstermektedir.”

REKTÖRLÜK SINAV SÜRECİNDEKİ SORUNLARLA İLGİLENMİYOR!

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği açıklamasında farklı bir noktaya da değinmesiyle birlikte YTÜ öğrencilerinin dikkatini çekti:

”Salgınla birlikte öğrencilerin sınav sürecinde yaşadığı sorunlarla ilgilenmeyen rektörlük ‘Millet Bahçesi’yle canla başla uğraşmaktadır. Bunun yanı sıra ‘Millet Bahçesi’  ‘öğrenciler için’ yalanı öne sürülmektedir.

Okulların kapalı olmasını fırsat bilerek, bu projeyi oldubittiye getirmeye çalışmak ise sonuç vermeyecektir.

Bütün Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerini okuluna sahip çıkmaya ve bu rant projesine karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz!”

TKH Gençliği’nin ”YTÜ Millet Bahçesi olamaz, Salgını fırsata çeviren rektörlük projeyi iptal etmelidir” başlıklı açıklaması şöyle:

Ülkemiz dâhil olmak üzere tüm dünyanın etkilendiği Covid-19 salgını sürecinde öğrencilerin okulda olmamasını fırsat bilerek, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ‘Millet Bahçesi’ çalışmaları hızlandırılmıştır. Salgın öncesinde öğrencilerin tepkilerinden çekindikleri için ‘Millet Bahçesi’ çalışmaları neredeyse gizli ve yavaş bir şekilde yapılmıştı. Bugün ise salgınla birlikte ‘Millet Bahçesi’ ziyaretleri yapılmaya başlandı.

Geçtiğimiz günlerde Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Yıldız Teknik Üniversitesi’ni ziyaret etmiştir. Yapılan ziyaretin sebebi Yıldız Teknik Üniversitesi’ne yapılmakta olan ‘Millet Bahçesi’dir. Daha önce FETÖ’ye övgüleriyle gündeme gelen Mehmet Tevfik Göksu, ‘Millet Bahçesi’ yapılmak istenen alan hakkında Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Bahri Şahin ile görüşmüştür.

Millet Bahçesi projesinin ortaya çıktığı günden beri Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri bu projeyi istemediklerini çeşitli yollarla dile getirmiştir. Çünkü ‘Millet Bahçesi’nin amacı bellidir. Yapılan proje öğrenciden yana değil aksine sermayeden yanadır ve AKP’nin gençliğe yönelik saldırı politikalarından biridir.

AKP’nin rant düşkünlüğü ‘Millet Bahçesi’ kılıfıyla bugün üniversitelerde kendini göstermektedir.

İşsizliğin arttığı, emekçilerin salgınla yüz yüze bırakıldığı, gençliğin geleceksizlik sorununun katmerlenerek arttığı bugünlerde AKP’nin üniversitelere yönelik gerici ve piyasacı saldırıları devam etmektedir.

Salgınla birlikte öğrencilerin sınav sürecinde yaşadığı sorunlarla ilgilenmeyen rektörlük ‘Millet Bahçesi’yle canla başla uğraşmaktadır. Bunun yanı sıra ‘Millet Bahçesi’  “öğrenciler için” yalanı öne sürülmektedir.

Bu yaşananlara baktığımızda ak ile kara ortaya çıkmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğünün yaşadığımız bu koşullarda AKP’nin rant düşkünlüğünün peşinde koşması ise üniversitelerin geldiği yeri göstermesi açısından ibret vericidir. ‘Millet Bahçesi’ projesi durdurulmalı, üniversiteye yönelik dizayn girişimleri son bulmalıdır.

Okulların kapalı olmasını fırsat bilerek, bu projeyi oldubittiye getirmeye çalışmak ise sonuç vermeyecektir.

Bütün Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerini okuluna sahip çıkmaya ve bu rant projesine karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz!