THY'de 100'e yakın istifa!

Geçtiğimiz günlerde sendika üyesi olmayan çalışanlarla ilgili yeni ücret düzenlemesini duyuran ve maaşlarında kesinti yapılacağı bildirilen THY'de aralarında müdürlerin de bulunduğu 100'e yakın çalışan istifa etti.

THY'de 100'e yakın istifa!

Türk Hava Yolları (THY) geçtiğimiz günlerde sendika üyesi olmayan çalışanlarla ilgili yeni ücret düzenlemesini duyurmuştu. Personele verilen süre bugün mesai bitiminde dolarken şirketten istifa haberleri gelmeye başladı.

THY tarafından kapsam dışı personele sunulan ve 1 Ağustos 2020’den itibaren geçerli olacağı belirtilen sözleşme için 11 Ağustos 2020 mesai bitimine kadar süre verilmişti. Verilen tarih içerisinde çalışanların yeni ücret tarifesini kabul edip etmediğini bildirmesi istendi.

Şirketin düzenlemesiyle çalışanların ücretlerinde ciddi bir kayıp oluşurken 2021 yılın sonuna kadar da ikramiye ödenmeyeceği personele duyuruldu.

Airporthaber’in haberine göre, THY Yönetimi tarafından dayatılan sözleşmeye imza atmayan çok sayıda çalışan istifa kararı aldı. Aralarında Uçuş Operasyon Çözümleri Müdürü Murat Gökten, Dijital İş Geliştirme Müdürü Şeyda Tartar’ın da bulunduğu bazı müdürlerle birlikte 100’e yakın çalışan istifasını sundu.

İstifaların önemli bir bölümünü THY’nin en kritik departmanlarından biri olan Bilişim Teknolojileri Departmanı’nda (IT) yaşanması dijital altyapı açısında büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor.