TFF 'üzgün': Önceliğin para olduğu yorumları hepimizi incitmiştir

Türkiye Futbol Federasyonu, geçtiğimiz günlerde liglerin yeniden başlatılmasına yönelik kararın açıklandığı Nihat Özdemir'in yaptığı basın toplantısı özelinde yeni bir açıklama daha yaptı.

TFF 'üzgün': Önceliğin para olduğu yorumları hepimizi incitmiştir

Koronavirüs nedeniyle ara verilen Türkiye futbol liglerinde 2019-2020 sezonunun akıbetine ilişkin TFF Başkanı Nihat Özdemir,  ligleri 12-13-14 Haziran’da başlatma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Karar sonrası başlayan tartışmalara ve gelen tepkilere ilişkin Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Başkanımız Sayın Nihat Özdemir’in “Şimdilik” vurgusu yaparak başladığı toplantıdan sonra liglerin kalan maçların oynanarak tamamlanmasına yönelik çabalarımıza ilişkin kamuoyunda yöneltilen “Önceliğin insan sağlığı değil, para olduğu” yorumları hepimizi incitmiştir… Tekrar belirtmek isteriz ki, TFF’nin öncelikli ve tek amacı, liglerin, tek bir futbol ailesi ferdinin sağlık sorunu yaşamadan sahada yarışarak bitmesidir.” denildi.

Başkan Özdemir’in basın toplantısı ile açıkladığı takvimin dışında, farklı 7 başlama tarihi de ülkenin konuyla ilgili ve yetkili tüm birimleri ile paylaşıldığı belirtilen açıklamada, “Elbette TFF liglerin organize edilmesinde tek yetkilidir ama liglerin fiilen başlama kararı istişare yapılmadan verilemez. Müsabakaların başlatılması düşünülen tarihte, ülkenin içinde bulunacağı sağlık şartlarına bakılarak, gerekirse yeni bir plan devreye sokulacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

AKP’nin sağlık politikalarının övülmesine yer verilmesi de dikkatlerden kaçmayan açıklamada, “Ülkemiz son yıllarda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde sağlık alanında dev adımlar atmıştır. Bu başarılarda başta Bakanlarımız ve sağlık çalışanlarımızın da katkısı büyüktür… Covid-19 pandemisi sürecinde Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ve sağlık camiası dünyada parmakla gösterilecek başarılı bir performansa imza atmıştır. Başta Sayın Bakanımız olmak üzere sağlık camiamızın, futbol gibi çok farklı noktalarda paydaşları bulunan, maalesef her türlü sportif kararlar üzerinden bile büyük spekülasyonlar yapılan bir mecraya çekilmesine gönlümüz razı olamaz, olmayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Liglerin iptal edilmesinin talep edilmesine de yanıt verilen açıklamada bu talebin “yeni bir çözümsüzlük, yeni bir polemik talep etmek anlamına geleceği” öne sürüldü.