Saral, "Perinçekçi danışman" iddialarını reddetti

Tıpkı Şamil Tayyar gibi Antepli olan Vatan Partisi üyesi Furkan Gökşen Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevine atanır atanmaz parti üyelerine bir mesaj gönderdi.

Saral,

AKP eski Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, bir ay önce atandığı AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı dün ‘yardımcılık’ görevini bıraktığını duyurmuştu.

Aktif siyaseti de bıraktığını açıklayan Tayyar, aldığı kararı AKP Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal ile yaptığı görüşme sonrası sosyal medya hesabından paylaştı. Şamil Tayyar, “Birlikte görev yaptığım Tanıtım ve Medya Başkanımız Mahir Ünal’la istişare sonucunda ‘yardımcılık’ görevinden ayrıldım. Nasip olursa mesleğime dönüyorum. Aktif siyaseti bırakıyorum. Bize güvenen tüm dostlara sevgi ve muhabbetle” diye yazmıştı.

Tayyar’ın istifasının ardından “AKP’nin Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Şamil Tayyar: AK Parti’nin akıl danesiymiş gibi rol çalan Perinçek ve avanesini uyarayım” sözleri hatırlatılarak istifa bir biçimde Perinçek ekibine bağlanmıştı.

Doğu Perinçek, Erdoğan için “İslamcı Kemalist” benzetmesi yapmış, Tayyar ise Perinçek’e “Haddini bil” demişti.

Tam da Şamil Tayyar’ın istifasının ertesi günü Vatan Partisi üyesi Furkan Gökşen’in Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Oktay Saral’ın danışmanı olarak atandığını partililere duyurduğu iddia edildi.

Tıpkı Şamil Tayyar gibi Antepli olan Vatan Partisi üyesi Furkan Gökşen’in Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevine atanır atanmaz parti üyelerine bir mesaj gönderdiği de iddia edildi. Gökşen’in sosyal medyada Vatan Partisi hesaplarından paylaşılan mesajında “Lüzümü üzerine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Başdanışmanlığını yürüten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sn. Oktay Saral’ın Danışmanlık görevini üstlenmiş bulunmaktayım. Benimle beraber bu kutlu yolda omuz omuza yürüyecek dostlarım Kutluhan Tencan ve Burak Bayoğlu arkadaşlarımızla Vatan Partisi’nden istifa etmiş bulunuyoruz.” ifadeleri yer aldı.

GÖKŞEN YALANLADI

Manifesto‘ya ulaşan Gökşen, hakkında çıkan haberlere ilişkin “Danışmanlık olayı doğru değildir.” açıklamasını paylaştı.

DOKU UYUŞMAZLIĞI

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Oktay Saral ise iddiaları yalanlarken Vatan Partisi ile ‘doku uyuşmazlığı’ olduğunu belirtti. Saral, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Haberin gerçek,gerçeğin de haber olmadığı bir internet sitesinde;Vatan Partisi’ne mensup Furkan Gökşen isimli şahsın, danışmanım olduğuna dair iddiası külliyen yalandır. Şahsı tanımadığım gibi mensubu olduğu partiyle de doku uyuşmazlığının olduğunun bilinmesini isterim. Saygılarımla”

SARAL’DAN CEVAP

“İnternet sitenizde 09.06.2020 tarihinde yayınlanan “Tayyar’ın istifasının ardından Saray’a Perinçekçi danışman” başlıklı haberinizde yer alan bilgilerin gerçek dışı ve mesnetsiz iddialardan oluşturulduğu, bu suretle müvekkilimizin siyasi kimliğine ve toplum nezdindeki saygınlığına zarar verildiği görülmüştür. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla, aşağıdaki açıklamaları yapma gereği hasıl olmuştur. Ayrıca bu süreçten sonra müvekkilim ile ilgili olan gerçekdışı haberi bilerek yaymaya çalışan kişi ve kuruluşlar hakkında da ilgili yasal işlemler başlatılacaktır.

İnternet sitenizde yayınlanan haberde “Tıpkı Şamil Tayyar gibi Antepli olan Vatan Partisi üyesi Furkan Gökşen Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevine atanır atanmaz parti üyelerine bir mesaj gönderdi.” şeklinde haberin içeriğine göre daha büyük puntolarla giriş yazısı yazılmıştır. Ancak her ne kadar metnin içinde haberin yalanlandığı beyan edilmişse de bu durum haberin tekzip edilmesi gerektiği gerçeğini değiştirmemektedir. Haber içeriğinde Furkan Gökşen isimli şahsın müvekkilimin danışmanı olduğuna yönelik gerçek dışı bir intiba oluşturulmuştur.

Müvekkilimin söz konusu iddiayı yalanlamış bu konuda detaylı bir şekilde açıklama yapmıştır. Ancak sitenizde yayınlanan haberde, müvekkilimin iddiaları yalanladığına kısaca ve en altta değinilmiştir. Söz konusu paylaşım, tekzip yerine geçmeyip, ayrıca bir tekzip metninin paylaşılması gerekmektedir. Üstelik Furkan Gökşen isimli şahsın mesajının tamamına haber içeriğinizde yer verilmiştir. Buradan hareketle, gerçek olmayan bir iddiayı aksi şekilde lanse ederek siyasi bir algı oluşturmanın ne gazetecilik ilkeleriyle ne de hukukla bağdaşır bir yönü bulunmamaktadır.
Kamuoyunda zihinleri bulandırmaya yönelik bir art niyetle yayınlandığı açık olan bu mesnetsiz iddia kesinlikle gerçeği yansıtmamakta olup yalan ve iftira niteliği taşımaktadır. Furkan Gökşen isimli şahıs, kendisini Sayın müvekkilim Oktay Saral’ın danışmanı olarak tanıtmış hatta kendi adına danışman olduğuna yönelik kartvizit bile bastırmıştır. Söz konusu şahıs hakkında, tarafımızca gerekli hukuki süreç başlatılmıştır. Müvekkilimizin adını kullanarak hareket eden Furkan Gökşen hakkında mağduriyet yaşayan kişilerin de gecikmeksizin şikayetçi olmalarını işbu tekzip ile de kamuoyuna duyururuz.

Müvekkilimiz Sayın Oktay Saral’ın, kendisini danışman olarak tanıtan Furkan Gökşen isimli kişi ile gerek Of Belediye Başkanlığı görevini yürütürken gerekse Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görevlerini ifa ettiği esnada herhangi bir görüşmesi olmadığı gibi söz konusu şahsı da kesinlikle tanımamakta olup herhangi bir ilişkisi de bulunmamaktadır. Zaten müvekkilimiz Sayın Oktay Saral söz konusu iddiaların gerçek olmadığını kamuoyu ile paylaşmıştır. Ancak haber metninizin özellikle başlığına bakıldığında siyasi hayatta saygın bir yere sahip olan müvekkilim hakkında kamuoyunda yanlış bir intiba oluşmaktadır.

Sonuç olarak; müvekkilim Sayın Oktay Saral Anayasa tarafından teminat altına alınan her türlü kişilik hak ve özgürlüklerinin, siyasi hayatının daha fazla zarar görmemesi için kamuoyuna tamamen yanlış yansıtılan ve yanlış bilgiler içeren, haber metninin tümüyle haber sitenizden ve sosyal medya hesaplarından kaldırılmasını, ayrıca bu açıklamanın haber sitenizin tüm sosyal medya hesaplarından, ve web sitenizden yayınlanmasını, yazılı basını kullanmanız halinde Basın Kanunu 14.Madde uyarınca aynı sayfada yayınlanmasını kanuni tüm haklarımız saklı kalmak kaydı ile talep eder, kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Sayın Oktay Saral
Vekili
Eyüphan KORKMAZ”