Tahran'da Kasım Süleymani için cenaze töreni

Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD'nin düzenlediği saldırı sonucu öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani için bugün başkent Tahran'da cenaze töreni düzenlendi.

Tahran'da Kasım Süleymani için cenaze töreni

İnkılab Meydanı’ndaki cenaze törenine İran’ın dini lideri Ali Hamaney ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yanı sıra binlerce İranlı katıldı. Kasım Süleymani’nin cenaze namazını İran’ın başkenti Tahran’da Hamaney kıldırdı.

Tahran Üniversitesi’nde düzenlenen törende İranlılara hitap eden Süleymani’nin kızı Zeynep Süleymani, babasının ‘şehitliğinin ABD ve İsrail’e kara günler getireceğini’ söyledi.

Babasını ve Haşdi Şabi’nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis’i öldürerek İran ile Irak’ın arasını bozmayı amaçlayan ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ‘şeytanca planının suya düştüğünü savunan’ Zeynep Süleymani, “Çılgın Trump babamın şehitliğiyle her şeyin bittiğini düşünme” ifadelerini kullandı.

Kasım Süleymani için ilk tören yaşamını yitirdiği Irak’ta Kerbela ve Necef kentlerinde düzenlenmiş, cenazesi daha sonra ülkesi İran’a getirilmişti. Dün de İran’ın Ahvaz ve Meşhed kentlerinde düzenlenen törenlere katılan on binlerce kişi komutanı uğurlamıştı.

Tahran’ın ardından Kum kentine götürülecek Süleymani’nin, yarın doğduğu kent olan Kirman’da toprağa verilmesi bekleniyor.