Suudi Arabistan, Türkiye'nin Kuzey Irak operasyonunu kınadı

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Muhammed Huseyin Baki ile görüşen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Bağdat'a taziyelerini sundu.

Suudi Arabistan, Türkiye'nin Kuzey Irak operasyonunu kınadı

Suudi Arabistan Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlediği operasyonu kınadığını ve reddettiğini açıkladı.

Suudi Arabistan, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta PKK hedeflerine yönelik düzenlediği ve üst düzey Iraklı askerlerin hayatını kaybettiği operasyonu kınadığını açıkladı. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Muhammed Huseyin Baki ile görüşen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Farhan, Bağdat’a taziyelerini sundu. el-Cubeyr, Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlenen harekâtı reddettiklerini de ifade etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Farhan, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Muhammed Huseyin Baki ile görüşmesinde her iki bakanın da Türkiye’nin düzenlediği operasyonların Irak’ın egemenliğini ihlal ettiği ve bölge barışını tehlikeye attığı konusunda hem fikir oldukları belirtildi.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Muhammed Huseyin Baki ile görüşen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Bağdat’a taziyelerini sundu.

IRAK DESTEK İSTEMİŞTİ

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kuzey Irak’tan askerlerini çekmesi için Arap ülkelerinden diplomatik destek istemişti. Bu bağlamda Iraklı yetkililer, Ürdün, Mısır ve Kuveyt ile görüşmeler yaptı. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri de Türkiye’nin düzenlediği SİHA saldırısını kınamıştı.