Suruç Katliamı davasında Davutoğlu'nun dinlenmesi talebi reddedildi

Suruç’ta 33 kişinin canlı bomba saldırısı sonucu yaşamını yitirdiği katliamla ilgili görülen dava duruşmasında avukatlarının dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi yönündeki talebi reddedildi.

Suruç Katliamı davasında Davutoğlu'nun dinlenmesi talebi reddedildi
Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 günü Kobani’deki çocuklara oyuncak götürmek amacıyla Amara Kültür Merkezi’nde bir araya gelen gençlere yönelik IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırısına ilişkin açılan davanın 15’inci duruşması Urfa Adliyesi 5’inci Ağrı Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Davanın bir önceki duruşması Covid-19 salgınından dolayı Urfa Cezaevi Kampüsü’ndeki mahkeme salonunda görülmüştü. Geçici bir heyetin baktığı bugünkü duruşmaya ise adli tatil nedeniyle sadece avukatlar alındı. Duruşmada mağdur avukatları olan Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, Sezin Uçar, Serdıl İzol, Veysi Eski ve Metin Özbadem hazır bulundu.
Dava dosyanın tek tutuklu sanığı olan Yakup Şahin ise, duruşmaya tutuklu bulunduğu Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Duruşmada savunma yapan mağdur avukatlarından Serdıl İzol, geçmiş celsede verilen ara kararların yerine getirilmesini ve eksik hususların giderilmesini talep etti. İzol, “Ankara Gar katliamı dosyasına gelen evraklarla Suruç katliama davası dosyasına gelen evraklar çelişkilidir. Oraya yazılanlar farklı buraya yazılanlar farklı. İlhami Bali ile Deniz Büyükçelibi’nin Ankara Gar katliamında dava dosyasının araştırma tutanaklarında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) kampında olduğu belirtiliyor. Ancak buraya ikametgâh kayıtlarında birinin Nizip’te, diğerinin Hatay’da ikamet ettiği belirtiliyor. Kayıtlar arasında çelişkiler var. Bu evrakların aslını talep ediyoruz” dedi.
Avukatların taleplerini alan mahkeme heyeti, sanık Yakup Şahin’e söz verdi. SEGBİS üzerinden konuşan Şahin, “Ben mahkeme salonuna gelsem de bunların sorularına cevap vermem. Bunlar adalet aramıyor” dedi.
Heyet, avukatların dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi ve saldırı ile ilgili “tanık” olarak ifadesi alınan imam Abdullah Ömer Aslan’a dair soruşturma dosyasının dava dosyası ile birleştirilmesi yönündeki talepleri ise reddetti.
Davanın bir sonraki duruşması 16 Kasım tarihine ertelendi.