"Sputnik V aşısının yapıldığı 60 yaş üstü gönüllülerde herhangi bir yan etki yok"

Genç yaş grubunda, aşının ilk dozundan sonraki ilk 24-49 saat içinde ateş artmasının gözlemlenirken, 28 Ekim’de aşı olan yaşlı grubundaki katılımcıların hiçbirinde bu reaksiyonlara rastlanmadığı bildirildi.

Rusya’da Merkezi Klinik Hastanesi Baş Araştırmacısı Nikita Lomakin, Sputnik V koronavirüs aşısının yapıldığı 60 yaş üstü gönüllülerden oluşan ilk grupta herhangi bir yan etkinin görülmediğini belirtti.

Nikita Lomakin, kanserli kişiler, kanser ilacı alan hastalar, immünosüpresif tedavi alanlar, viral hepatitli hastalar ve bir yıl içinde akut miyokard infarktüsü veya akut inme geçirmiş hastaların yanı sıra, alerjik reaksiyonları olan hastaların klinik denemelere alınmadığını, ancak şeker hastalığı ve diğer sistemik hastalıkları olan kişilerin araştırmalara dahil edildiğini kaydetti.

Gönüllülerden oluşan daha genç yaş grubunda çoğu durumda, aşının ilk dozundan sonraki ilk 24-49 saat içinde ateş artmasının gözlemlendiğini belirten Lomakin, 28 Ekim’de aşı olan yaşlı grubundaki katılımcıların hiçbirinde bu reaksiyonlara rastlanmadığına vurgu yaptı.

Lomakin, güvenlik nedeniyle klinik denemelere katılan gönüllülerin, iki kez hastaneye yatırıldığını belirtti. Birinci sefer altı gün yatan gönüllüler, taburcu edildikten iki hafta sonra aşının ikinci dozu için üç gün daha hastaneye yatırılıyor.