Sözler tutulmadığı için yürüyüşe devam kararı alan madencilere, jandarma engeli!

Yolları jandarma tarafından kesilen maden işçilerinden Abdullah Büber, "Çalmadığımız kapı kalmadı, artık yeter. Hergün bugün son dediler 60 gün oldu. Söz veriyorlar sözlerinde durmuyorlar. Anayasayı ihlal eden biz değiliz, onlar” dedi.

Sözler tutulmadığı için yürüyüşe devam kararı alan madencilere, jandarma engeli!

12 Ekim’de Ankara’ya yürüyüş başlatan maden emekçileri kendilerine verilen sözlerin tutulmaması üzerine yürüyüşe devam kararı aldı.

Karaman’ın Ermenek ilçesinden ödenmeyen maaşları ve patronlar tarafından gasp edilen tazminat hakları için 57 gündür direnişte olan, 12 Ekim’de Ankara’ya yürüyüş başlatan madencilerin önü yeniden jandarma tarafından kesildi. Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde yürüyüş başlatan madencilerin önü daha önce de pandemi gerekçesiyle Güneyyurt Beldesi Belediye Meydanı’nda kesilmişti.

Maden işçileri 21 Ekim’de AKP Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile görüşeceği sözünü üzerine, maden ocağındaki bekleyişlerini 26 Ekim gününe kadar sürdürme kararı almıştı. Görüşme olmaması üzerine verilen sürenin sona ermesiyle işçiler Güneyyurt Meydanı’nda yürüyüşlerini devam ettirmek için harekete geçti.

Madencilerin önü kısa bir süre sonra yüzlerce jandarma tarafından koronavirüs salgını gerekçesiyle kesildi. Jandarmaya seslenen işçiler, “Madenlerde kaçak çalışanlar var, bizi engelleyeceğinize onları çalıştıranları engelleyin. Biz ölmek var dönmek yok dedik, son derece ciddiydik” dedi.

“BU YOL EKMEK YOLUDUR”

2911 sayılı maddesinin kendilerine yürüyüş hakkı tanıdığını anımsatan Bağımsız Maden İş Sendikası başkanı Tahir Çetin, “Etrafa rahatsızlık verdiğimizi söylüyorlar ama burada bizden rahatsız olan yok. Biz bu yolda devam edeceğiz bu yoldan dönüşümüz yok. Devlet tek bir adama söz geçiremiyor. Bugün bu zulüm bitsin. Bizim sadece ekmek sorunumuz var. Bu yol ekmek yoludur” diye konuştu.

“ANAYASAYI İHLAL EDEN BİZ DEĞİLİZ, ONLAR”

İşçilerden Abdullah Büber engellemeye tepki göstererek, “Önümüzü keseceğinize, haklarımızı yiyenlerin peşinden gidin. Bizi Ankara’ya görüşmeye çağırıyorlar ama ‘yetkisi’ olmayan biriyle görüştürüyorlar. Ankara’ya yürümemize mani olamazsınız. Ya önümüzü açın ya da hepimizi gözaltına alın bunun başka yolu yok. Bugün burada bu mesele hal olacak. Çalmadığımız kapı kalmadı, artık yeter. Her gün bugün son dediler 60 gün oldu. Söz veriyorlar sözlerinde durmuyorlar. Anayasayı ihlal eden biz değiliz, onlar” dedi.

Madencilerin jandarma barikatı önünde bekleyişi devam ediyor.