Soylu'dan 'İstanbul'da tatbikat' duyurusu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da 3 Kasım Salı günü Kağıthane ilçesinde tahliye planlı bir tatbikat yapılacağını duyurdu.

Soylu'dan 'İstanbul'da tatbikat' duyurusu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz ay yaptığı bir konuşmada 2021 yılının “afet seferberlik yılı” ilan edileceğini duyurmuş ve “2021 yılı içerisinde tüm İstanbulluların katılacağı bir afet tatbikatı yapılacak, toplanma alanları ve tahliye üzerine tatbikat gerçekleştirilecek. Zannediyorum bu ayın sonuna kadar İstanbulumuzun bir ilçesinde de böyle bir tatbikatı gerçekleştireceğiz” demişti.

Soylu, o “tatbikat”ın detaylarını açıkladı. İstanbul’da Afet Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı’na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  İstanbul’da 3 Kasım Salı günü ve Kağıthane ilçesinde tahliye planlı bir tatbikat yapılacağını duyurdu.

“ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ ERKAN VE ADAPTAN YOKSUN”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu, ABD’nin Türkiye Büyükelçiliğinin, İstanbul’da “terör” saldırısı olabileceğine dair bir güvenlik uyarısı yayınlaması üzerine gelen bir soru üzerine, “Büyük devlet olmanın sorumlulukları vardır. Büyük devlet istediğim gibi istediğim davranışı istediğim şekilde yaparım diye bir düzensizlik içerisinde olmamalıdır. En nazik ifade ile söylüyorum. Elbette ki istihbari birtakım değerlendirmeler söz konusu olabilir. Ama alınacak kararları kendi internet sitesinden duyurmak gibi bir başka ülkeyi töhmet altında bırakabilecek bir davranış yakışır bir davranış değildir. Yadırgatıcı bir davranıştır. Anlaşılan usul, erkan, adap kalmamış. Elbetteki biz de hem kendi ülkemizle ilgili hem başka ülkelerle ilgili birçok istihbarı bilgiler elde ediyoruz. Bu konularda teyakkuz halinde olduğumuzu ifade etmek isterim. Bir şeyi elde ettiğimiz zaman, bunu bir internet sitesinden duyurup ‘bir terör saldırısı ile karşı karşıya kalabiliriz, onun için vize başvurularını durduruyoruz’ anlamında bir duyuruyu paylaşmanın diplomatik bazı gereklilikleri söz konusudur. Onun için Amerikan Büyükelçiliği usul erkan ve adaptan yoksun. Bırakın diplomatik gereklilikleri yoksun bir davranışı ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.