Soylu'dan görevden alınan kaymakamlara ilişkin açıklama

"15 Temmuz'u kim unutarak işlem yapıyorsa haindir. Buna şahsım da dahildir."

Soylu'dan görevden alınan kaymakamlara ilişkin açıklama

Süleyman Soylu’dan görevden alınan kaymakamlarla ilgili açıklama geldi. Soylu, “FETÖ ile ilişkilendirme iddiaları yalandır” açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görevden alınan kaymakamlarla ilgili, “FETÖ ile ilişkilendirme iddiaları yalandır” derken şöyle devam etti:

“Burası içişleri bakanlığı’dır burada öyle gelişi güzel iş olmaz.”

“15 Temmuz’u kim unutarak işlem yapıyorsa haindir. Buna şahsım da dahildir.”

“Bir süredir gündemde tutmaya çalıştıkları saçma iddialarına dayanak yapmaya çalıştılar. Hem eksik ve yanlış bilgiyle hem de maksatlı olarak yapılan bu yorumların tamamı yalandır. Yapılan bu işlemin de buna delil olacak hiçbir tarafı yoktur.

Olayın aslı şudur devletin istihbarat birimlerinin FETÖ’ye yönelik olarak uzun süredir devam eden büfe, ankesör, operasyonel hat gibi, mahrem imam gibi istihbari gibi yargıya intikal etmiş çalışmaları ve idari soruşturmaları var. Veya yargıya intikal edecek çalışmalar var.

Biz de dosyasına bakar soruşturmanın selameti ve idari sürecin gereği önce bu kişileri açığa alırız. Sonra mahkeme bir karar verir. Bu arada da müfettişlerimiz tarafından da idari soruşturmalar tarafımızdan da yürütülür.

FETÖ ile ilişkilendirme iddiaları tamamen yalandır.

Bu kişilerin hepsi benim bildiğim kadarıyla 2008-2009-2012 belki 2013’te yani hesap ettiğimiz gibi 8 ile 12 yıllık kaymakamlardır.”

’15 TEMMUZ’U UNUTAN HAİNDİR’

“Bu hadiseyi saçma sapan iddialara delil yapıp, çalışanlara bizim o zaman söylediğimiz net ve açıktır.

Soruşturma açılmış, mahkeme beraat kararı vermiş, siz de herhangi bir eksiklik görmemişseniz, yerine iade edersiniz.

Ama sonra kişinin hakkında yeni bir delil bulunmuş. Ne yapmamız lazım? Tedbir almaycayacak mıyız?

Bundan yaklaşık 1,5 ay önce 15 kaymakamımızın kimini açığa aldık, kimini de pasif göreve aldık.

Nasıl bir süreçten geçtiğimizi hep birlikte biliyoruz. 15 Temmuz’u bizim unutmamız mümkün değildir. Burada tekrar söylüyorum. 15 Temmuz’u kim unutarak işlem yapıyorsa o haindir.

Bu dinamik bir süreçtir. Bu süreçlerde kendilerine rol biçmeye çalışan sahte kahramanlardan bıktım.

Biz gereğini yapıyoruz, titizlikle yapıyoruz. Ama anlamak istemiyorlar. Çünkü gözlerini hırs bürümüş. FETÖ ile mücadele ediyoruz, FETÖ’cüler saldırıyor, Odatv saldırıyor, Cumhuriyet gazetesi saldırıyor. Ana muhalefet sözcüleri saldırıyor.

Bu kaymakamların hiçbiri göreve yeni getirilmedi.”

‘BUNU MUHATAP ALMA DİYE KIZIYORLAR’

“Türkiye’de FETÖ soruşturmalarını iki kurum yapar, birisi emniyet birisi de yargıdır. Burayı sulandırmak, bu soruşturmaları akamete uğratmak, bu kurumları ayrı ayrı zayıflatmak için ellerinden geleni yapmak istiyorlar.

Saldırının temel sebebi de esasen burada aramak lazım. Ve size bu noktada kurum içinden de bir bilgiyi paylaşmak isterim.

Hala açıkta bulunanların sayısı 2 bin 945. Aynı şekilde bugün, emniyet teşkilatımızın o gün toplam mevcudu 273 bin kişiydi. Bunun içerisinde sivilleri de vardı. Bugüne kadar emniyetten FETÖ iltisakıyla ihraç edilen kişi sayısı ise 30 bin 580.

İçişleri Bakanlığına geldiğim gün şöyle bir rakam vardı elimde, 21 bin 500 civarında emniyet müdürü var, 14 bini ihraç. Yani 3’te 2’si ihraç.

Bu rakamları niçin verdim? Bugün Cumhuriyet Gazetesi’nde yazan; bana bazen kızıyorlar bunu muhatap alma diye. Yalanı muhatap almazsanız hata edersiniz. Diyor ki, İçişleri Bakanlığı’nın orada bir berduş; yüzde 3,5 ancak şey yapıldı… O berduşa sesleniyorum. Ben senin gibi birinin adamı değilim, milletin adamıyım. Kimlerle iş tuttuğunuz da belli, kimlerle iş tuttuğunuz da belli, kime uşaklık yaptığınız da belli.”

“OTURARAK İYİ KAYMAKAM OLAMAZSINIZ”

“Eğer mutlu ve rahat olmak istiyorsan dünyaya gelme. Nasıl bir iş yaptığımızı biliyoruz. Birilerin ithamlarından korkup yolumuzdan dönecek değiliz. Bütün bu mücadelelerin, attığımız adımların, trafikte yaptığımız yeniliklerin, bürokraside attığımız adımların, göç yönetiminde uyguladığımız sistemin bütün bu adımların arkasındaki temel felsefe Türkiye’nin bir üst lige çıkması ve yeni bir gelecek inşa etme hamlesidir.

Teröre milyonlarca harcayarak bir yere ulaşamayız. Gelişmiş ülke olamayız. Bir yandan İHA üretirken, onu yapan mühendisi, fabrikadaki çalışanı basit bir kazada kaybedemeyiz. Ailelerin ocakların yıkılmasına seyirci kalamayız. Açık söyleyeyim bunu makam odalarında gerçekleştiremezsiniz. Kaymakam olursunuz ama oturarak iyi kaymakam olamazsınız. Şimdi milletin size uygulayacağı eğitim programı başlayacak. Bunu da vatandaşla konuşmadan geçemezsiniz.

Çocuğun saçını okşamayan, yaşlının elini öpmeyen bu ülkede yöneticilik yapamaz, hasbelkader yapar. Size bir sır vereyim. Geleceği planlarsınız bugünü kaybedersiniz Türkiye bugün lazım. Türkiye sizden de bizden de büyüktür.”