Soylu: 96 milyon lira AFAD'a, 47 milyon lira da Kızılay'a geldi

Soylu, Elazığ'daki depremle ilgili, "Yardım kampanyasından şu ana kadar 96 milyon lira AFAD'a, 47 milyon lira da Kızılaya geldi." dedi.

Soylu: 96 milyon lira AFAD'a, 47 milyon lira da Kızılay'a geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Elazığ’da Valiliğin kriz merkezinde açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ’daki depremle ilgili, “Yardım kampanyasından şu ana kadar 96 milyon lira AFAD’a, 47 milyon lira da Kızılaya geldi.” dedi. Soylu, deprem bölgesine dağıtılan meblanın ise 82 bin lira olduğunu açıkladı.

Soylu, “Sosyal tesislerde 1500 aileyi barındırmayı planladık, peyderpey geçiriyoruz. 5 bin ailenin barınacağı barınma merkezlerinin altyapıları yapılıyor. Deprem bölgesinde şu ana kadar dağıtılan para toplam 82 bin lira.” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ise “201 binanın yıkım işlemleri tamamlandı” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesinde yürütülen çalışmalarla ilgili, “201 binanın yıkım işlemleri tamamlandı. Hızlı şekilde yıkım işlemleri devam ettirilerek yapım süreci başlatıldı” dedi.

Elazığ’da hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını kaydeden Kurum, “263 yıkık, 7 bin 698 ağır hasarlı, 1540 orta hasarlı, 558 de acil yıkılacak bina tespit edildi. Elazığ tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz. Yıl sonuna kadar vatandaşlarımıza etaplar halinde konutlarımızın teslimini gerçekleştireceğiz” dedi.