Sosyal mesafe de sınıfsal: Protokole var halka yok!

Covid-19 tedbirleri gerekçe gösterilerek milli bayramlar, baro seçimleri ve bunlar bir çok etkinlik yasaklanırken, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şırnak AKP İl Kongresinde yaptığı konuşmayı ekranlardan izleyenler ortaya çıkan tabloya tepki gösterdi.

Sosyal mesafe de sınıfsal: Protokole var halka yok!

Covid-19 tedbirleri gerekçe gösterilerek milli bayramlar, baro seçimleri ve bunlar bir çok etkinlik yasaklanırken, Sağlık Bakanı Koca her gün “Salgını, maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak yenebiliriz” uyarısı yaparken, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şırnak AKP İl Kongresinde yaptığı konuşmayı ekranlardan izleyenler ortaya çıkan tabloya tepki gösterdi.

SOSYAL MESAFE KURALLARI İHLAL EDİLDİ

Aralarında İçişleri Bakanı Soylu’nun da bulunduğu protokol üyeleri Erdoğan’ın konuşma yapacağı alanın önünde konulan sandalyelerde, sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde oturarak dinledi. Yüzlerce vatandaşlar ise, parti yöneticilerinin de arkasında, basın mensuplarının çalışması için bariyerlerle ayrılmış koridorun dışında bir birinin içinde, sosyal mesafe kuralına uymadan dinledi.

GENELGEYE UYULMADI

İçişleri Bakanlığının vatandaşlara maske ve fiziki mesafe konusunun bir kez daha hatırlatılması amacıyla 81 il valiliğine gönderdiği genelgenin kamuoyuna yansıdığı dakikalarda, İçişleri Bakanı Soylu da AKP’nin Şırnak kongresinde sosyal mesafenin olmadığı kalabalığa konuşma yaptı. Ardından Erdoğan’ı sosyal mesafenin gözetildiği, halktan izole protokol bölümünde izledi.