Sosyal ağlara 'ayar' geliyor: Trafik yüzde 95 daraltılabilecek

Erdoğan'ın 'sostal medyayı kontrol altına alma' talimatı verdiği konuşması sonrası AKP'nin bu konuda yaptığı yasa hazırlığının ayrıntıları ortata çıktı. Buna göre ilgili sosyal medya ağı, BTK'nın tebigatlarına yanıt vermezse internet trafiği yüzde 95 oranında daraltılabilecek.

Sosyal ağlara 'ayar' geliyor: Trafik yüzde 95 daraltılabilecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün gerçekleştirdiği konuşmada “sosyal medya mecralarının bütünüyle kontrol altına alınması gerektiği” beyanının ardından bununla ilgili yapılacak yasa hazırlığı için çalışmalar başladı.

Yeni düzenlemeye göre sosyal medya platformları Türkiye’de en az 1 temsilci bulundurmak zorunda olacak.

Milliyet‘ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, değişiklikler şu şekilde olacak:

Sosyal medya mecralarıyla ilgili olan kanuna “sosyal ağlar” tanımı eklenecek.

BTK VERİLERİ YEDEKLEYEBİLECEK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), mecraların yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini denetleyebilecek. Aynı zamanda BTK, verilerin yedeklenmesi konusunda da yetkili olacak.

TRAFİĞİ DARALTILACAK

Habere göre sosyal ağ sağlayıcılar, Türkiye’deki adli ve idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi için yetkili en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemek zorunda olacak.

Bu temsilciler, BTK’nın tebligatlarına yanıt vermezse sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği, mahkeme kararıyla bant genişliğinin yüzde 95’i oranında daraltılabilecek.

1 MİLYON TL’YE KADAR CEZA

Sosyal ağ sağlayıcıları, kişilik hakları ve özel hayatın gizliliğini ihlâl eden içeriklere yönelik başvurulara, en geç 72 saat içinde cevap vermekle yükümlü olacak. Cevap vermeyene 100 bin ila 1 milyon TL arasında ceza verilecek.

Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmakla yükümlü olacak. Bu iki yükümlülüğü yerine getirmeyenlere 1 ila 5 milyon TL para cezası verilecek.

Düzenleme ile Netflix, Amazon Prime, Puhu TV ve Blu TV gibi platformlar da yasal altyapıya kavuşturulacak.