Soma'da filtre takılmadı, halk donmaya mahkum edildi

Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyet gösteren Soma Termik Santrali, gerekli şartları karşılayamadığı için faaliyetlerini durdurdu.

Soma'da filtre takılmadı, halk donmaya mahkum edildi

HABER MERKEZİ

Manisa’nın Soma ilçesindeki termik santrale, verilen 1 aylık süreye rağmen bacalara filtre takılmaması nedeniyle gece yarısı mühür vuruldu.

İçinde her birinde 1 buhar türbini jeneratörü, 1 kazan, 1 kondeser, 1 soğutma kulesi olan ve 165 megawatt gücünde 6 ünitesi bulunan Soma Termik Santrali’ndeki 3 bacaya filtre takılması için 1 ay süre verildi. Süre 1 Ocak’ta doldu ancak bacalara filtre takılmadı. Bunun üzerine harekete ekipler, gece yarısı harekete geçti. Yetkililer, yeni yılın ilk dakikalarında polis ekipleri eşliğinde gittikleri Soma Termik Santrali’ni, mühürleyerek faaliyeti durdurdu.

Santralin durmasıyla ilçede binlerce kişi kışın ortasında ısınma sorunu yaşamaya başladı. Zira ilçede binlerce hane ile okul ve iş yerinin ısınma ihtiyacı, Termik Santral’in sıcak suyundan kaynaklı ısıtma sistemi ile karşılanıyordu.

“KIRK KATIR MI KIRK SATIR MI”

Tütün-Sen Genel Başkanı ve Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Ali Bülent Erdem, yaşanan duruma ilişkin “Gaz filtrelerini takmayan Soma Termik santralinin sahibi TORKU üretimi durdurdu. Termik santralinden gelen sıcak su sistemiyle ısınan Somalılar soğukta. Somalılara deniyor ki; “Kırk katır mı, kırk satır mı.” ifadeleriyle bir paylaşımda bulundu.

Soma Termik Santrali, 13 Ocak 2015 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye açılmış ve eski AKP Karaman milletvekili Recep Konuk’un patronu olduğu Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Torku Şeker) tarafından 685,5 milyon dolara satın alınmıştı.