Sokak lambasının faturası vatandaşa kesildi!

Kastamonu'da sokak aydınlatma giderlerini TOKİ sakinlerinden tahsil etmek isteyen Enerjisa, 7 yılı kapsayan 140 bin liralık fatura çıkardı. Şirket, konut sahiplerini de icraya verdi.

Sokak lambasının faturası vatandaşa kesildi!

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Esentepe Mahallesi TOKİ konutları sakinlerinin yaşadıkları mağduriyeti Meclis gündemine getirdi.

140 bin TL olan son 7 yılın sokak aydınlatma giderlerini TOKİ konutları sakinlerine fatura eden elektrik dağıtım şirketi Enerjisa’nın fatura ödenmediği için icra takibi başlatıp sokak aydınlatmalarını iptal ettiğini belirten Milletvekili Baltacı, binin üzerinde vatandaşın yaşadığı TOKİ konutlarına ulaşmak isteyenlerin akşam olduğunda el feneri ve cep telefonu ışıklarından yardım almak zorunda kaldığını ve bu durumun 6 aydır devam ettiğini vurguladı.

CHP’li vekil, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’e borcun gözden geçirilmesi ve sokak lambalarının yeniden yanması çağrısında bulundu.

TBMM’de gündem dışı söz alan Milletvekili Hasan Baltacı şunları söyledi:

“Kastamonu Esentepe Mahallesi’nde bulunan TOKİ konutlarında yaşayan 1000’in üzerinde dar gelirli vatandaşımız mağdurdur.Site dışında kalmasına rağmen sokak aydınlatma giderlerini TOKİ sakinlerinden tahsil etmek isteyen Enerjisa, geriye dönük 7 yılı kapsayan 140 bin liralık fatura çıkarmış, konut sahiplerini de icraya vermiştir. Böyle bir faturadan geçen yıl haberdar olan konut sakinleri ayrıca 6 aydır sokak aydınlatmaları yanmadığı için el fenerleriyle, cep telefonu ışıklarıyla evlerine ulaşmaya çalışmaktadır. Büyük bir başarı gibi gösterilerek özelleştirilen ve bugün 2 milyar doları aşan borcu olan enerji dağıtım şirketlerinin; borçları dururken vatandaşı karanlıkla cezalandırma gafletine düşmesi de, iktidardakilerin buna göz yumması da kabul edilemez. Enerji Bakanına çağrımızdır: Bu borç yeniden gözden geçirilmeli, sokak lambaları acilen yanmalıdır.”