Söğütlüçeşme'ye AVM yağması geliyor: Yine 'tanıdık' isimler!

Kadıköy Söğütlüçeşme’deki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arazisi yapılaşmaya açılıyor. Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’nun yanındaki araziye yapılacak olan “AVM Gar” projesinin ayrıntıları ortaya çıktı.

Söğütlüçeşme'ye AVM yağması geliyor: Yine 'tanıdık' isimler!

Son yıllarda büyükşehirlerde pıtrak gibi çoğalan AVM’lerden bir tanesi de Kadıköy Söğütlüçeşme’ye yapılmak isteniyor. Değerinin milyonlarca lirayı bulduğu belirtilen Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’nun yanındaki araziye yapılacak olan “AVM Gar” projesi büyük tepki çekiyor.

Sermayenin çıkarları adına kente yönelik yürütülen pervasız yağma politikalarının son örneği olan bu AVM “proje”si için TCDD’nin anlaştığı şirket de şaşırtmıyor. AVM için TCDD’nin anlaştığı şirket, Devlet Denetleme Kurulu Üyesi’nin oğlu Sefa Özçelik’in yönetim kurulu başkanı Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş. Fıratcan İnşaat’ın yönetim kurulunda ‘tanıdık’ isimler yer alıyor.

BirGün‘den Uğur Şahin’in haberine göre, 193 milyon 794 bin lira maliyetle yapılacak proje için 29 yıllık anlaşmaya varıldı. Fıratcan İnşaat, 4 yıllık yapım sürecinde TCDD’ye aylık 32 bin 315 TL kira verecek. Proje tamamlandıktan sonra ise 25 yıllık işletme süreci için aylık 161 bin 574 TL olarak belirlendi.

193 milyon 794 bin lira maliyetle yapılacak proje için 29 yıllık anlaşmaya varıldı. Fıratcan İnşaat, 4 yıllık yapım sürecinde TCDD’ye aylık 32 bin 315 TL kira verecek. Proje tamamlandıktan sonra ise 25 yıllık işletme süreci için aylık 161 bin 574 TL olarak belirlendi.

‘YABANCI’YA GİTMİYOR

TCDD’nin Söğütlüçeşme’yi peşkeş çektiği şirket de tanıdık isimler yer alıyor.

Şirketin yönetim kurulu başkanı olan Sefa Özçelik, Devlet Denetleme Kurulu üyesi Abdurrahman Özçelik’in oğlu.

Ayrıca şirketin 25 Mart 2019 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanı olan Celal Demirtaş’ın kardeşi Mücahit Demirtaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bakan yardımcısı.

Şirketin eski yetkilileri arasında 17/25 Aralık sürecinde gözaltına alınan iş adamı Osman Ağca da bulunuyor.