Sınıf Tavrı'ndan kıdem tazminatı açıklaması

Sınıf Tavrı, kıdem tazminatı hakkının kaldırılmasına, emeklilik sisteminin kuşa çevrilmesine karşı tüm işçi sınıfını genel grev hazırlığı yapmaya çağırıyor!

Sınıf Tavrı'ndan kıdem tazminatı açıklaması

Uzun süredir AKP’nin gözünü diktiği kıdem tazminatı fonu yeniden iktidarın iştahını kabarttı. Sınıf Tavrı’ndan konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

“Kıdem tazminatında parola müzakere değil, mücadeledir!” denilen açıklamada; Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adıyla yeniden gündeme getirilen kıdem tazminatı hakkının gaspına tepki gösterildi.

Açıklamada “Sınıf Tavrı, tüm emekçileri kıdem tazminatı hakkının gaspına karşı harekete geçmeye çağırıyor!” denildi.

İşte “Kıdem tazminatında parola müzakere değil, mücadeledir!” başlıklı açıklama:

“Uzun yıllardır konuşulan ve “yılan hikayesine” dönen kıdem tazminatı fonu tasarısı, bir kez daha gündemde.

Sermayenin ve iktidarlarının yıllardır gasp etmeye çalıştığı kıdem tazminatı hakkı, salgın ve kriz gündeminin arkasına sığınan AKP iktidarı tarafından yok edilmek isteniyor.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında yasalaştırılmak istenen uygulama, hem emeklilik sisteminin özelleştirilmesini, hem de kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesini içeriyor.

AKP bir taşla iki kuş vurarak, sermaye sınıfına “biz size hizmet ederiz” mesajını veriyor!

“İyileştirme” adı altında sunulan yeni sistem, kriz ve salgın gündemi altında ezilip bozaran sermaye düzenine “can suyu” vermek için atılan bir adımdır. İyileştirme sermaye iktidarının, yerli yabancı patronları içindir!

Krizin ve salgının yarattığı maliyetini piyasacı sistemin zihniyetiyle çözmek için uğraşan siyasi iktidar, kıdem tazminatını gasp ederek emek maliyetlerini azaltmayı, emekçinin hakkı olan birikimleri “finans lobisinin” hizmetine sunmayı amaçlamaktadır.

Bu adım, hem işçilerin bugüne değin budanmış iş güvencesini tamamen ortadan kaldıracak, hem de finans tekellerine, yerli-yabancı patronlara kaynak sağlayacaktır.

TES, hem işçi sınıfının bugününü çalmakta, hem de gelecek krizlerin tetikleyicisi olacaktır.

İşçi sınıfının bugününü ve geleceğinin çalınmasına izin vermeyeceğiz!

Kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesinin, emeklilik sisteminin yerle yeksan edilmesinin adımlarına karşı bütün emekçiler mücadele etmelidir.

Sarı sendikaların müzakere edelim tutumu, işçi sınıfına ihanetten başka bir şey değildir.

Kıdem tazminatı gündeminde parola belli: Müzakere değil, mücadele!

Sınıf Tavrı, tüm emekçileri kıdem tazminatı hakkının gaspına karşı harekete geçmeye çağırıyor!

İşyerlerinde, fabrikalarda, sendikalarda kıdem tazminatını savunmak için komiteler kurmaya, bilgilendirme toplantıları düzenlemeye ve örgütlenmeye çağırıyoruz!

İşçi sınıfı için talebimiz açık; tek bir gün çalışan herkes için kıdem hakkı işlemeli, özel emeklilik sistemi kaldırılmalıdır!

Sınıf Tavrı, kıdem tazminatı hakkının kaldırılmasına, emeklilik sisteminin kuşa çevrilmesine karşı tüm işçi sınıfını genel grev hazırlığı yapmaya çağırıyor!

Kıdem tazminatının kaldırılmasına dur demek için, hayatı durduralım!

Sınıf Tavrı