Sınıf Tavrı, hakkını arayan maden işçisinin yanında!

Sınıf Tavrı, Ermenek’te Cenne ve Seba maden ocağında, birikmiş ücretleri ve tazminatlarını aylardır alamayan ve hakları için mücadele eden maden işçilerinin yanında olduğunu duyurdu.

Sınıf Tavrı, hakkını arayan maden işçisinin yanında!

Sınıf Tavrı, Karaman’ın Ermenek ilçesinde aylardır haklarını alamayan ve mücadele eden maden işçilerinin yanında olduğunu duyurdu. Ermenek’te Cenne ve Seba maden ocağında birikmiş ücretlerini ve tazminatları aylardır ödenmeyen işçiler haklarını almak için mücadeleye devam ediyor. Bağımsız Maden-İş öncülüğünde direnen maden işçilerine Sınıf Tavrı’ndan destek geldi.

Sınıf Tavrı’nın, “Maden işçileri kazanacak” dediği ve “Patronlar; günümüzde AKP iktidarından da aldığı güçle, işçilerin en temel haklarını yok sayarak, sömürüyü kural haline getirip kölelik koşullarını dayatıyor.” sözlerine yer verdiği açıklamasının tamamı şöyle:

MADEN İŞÇİLERİ KAZANACAK

Ermenek’te; Cenne ve Seba maden ocağında, birikmiş ücretleri ve tazminatları aylardır ödenmeyen maden işçileri, bu günlerde haklarını almak için mücadele ediyor.

İşletme ruhsatının olmadığı maden ocağında; patronlar, işçileri insanlık dışı koşullarda çalıştırarak, en temel hakları olan ücretlerini ödemeyerek, işçileri salgın döneminde açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmeye çalışıyor.

Patronlar, iş güvenliği önlemlerini maliyet olarak gördüğü ve karlarını daha da artırmak için, gerekli önlemleri almayarak, yıllardır maden ocaklarında çalıştırdığı işçilerin iş güvenliğini hiçe sayarak, ocaklarının sönmesine neden oluyor. Patronlar; günümüzde AKP iktidarından da aldığı güçle, işçilerin en temel haklarını yok sayarak, sömürüyü kural haline getirip kölelik koşullarını dayatıyor.

Maden işçileri, örgütlü oldukları sendikaları Bağımsız Maden-İş öncülüğünde direniyor, patronun haklarını gaspetmesini kabul etmiyor. Ekonomik ve demokratik haklarını almak ve kullanabilmek için günlerdir mücadele ediyor.

Sınıf Tavrı olarak; birikmiş ücretleri ve tazminatları ödenmeyen Cenne ve Seba maden işçilerinin yanındayız.

Maden işçisi kazanacak!

SINIF TAVRI

16.09.2020