Sınıf Tavrı: Emekçileri korumadan hayat normale dönemez!

Sınıf Tavrı, AKP'nin emekçileri unutan 'normalleşme' planına karşı mücadeleye ve örgütlenmeye çağırdı.

Sınıf Tavrı: Emekçileri korumadan hayat normale dönemez!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası açıkladığı “normalleşme” planına işçilerin mücadele örgütü Sınıf Tavrı’ndan tepki geldi.

Erdoğan’ın açıkladığı adımlar arasında emekçilerin salgından nasıl korunacağına dair bir düzenlemenin olmadığı belirtilen açıklamada “Emekçilerin yaşamını gündemden çıkararak hayatı normale döndüremezsiniz!” denildi.

Açıklamada, özellikle AVM çalışanları olmak üzere bütün iş kollarından emekçilerin bu duruma karşı mücadele etmesi ve örgütlenmesi çağrısı yapıldı.

Sınıf Tavrı açıklamasının tamamı şöyle:

“Emekçileri korumadan hayat normale dönemez!

Dün Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklama ile korona virüse karşı alınan sıkı tedbirlerde “yumuşamaya” gidileceği ifade edildi.

Hayatın normale dönmesi için atılacak adımların başında ise AVM’lerin yeniden açılması geliyor. Yapılan açıklamada AVM’lerin içine kontrollü bir biçimde insanların alacağı belirtilirken, alınacak önlemlerde emekçilerin durumundan bahsedilmedi!

Emekçilerin yaşamını gündemden çıkararak hayatı normale döndüremezsiniz!

Onbinlerce emekçinin hastalanmasına, yüzlercesinin ölmesine neden olan salgının yayılmasında işyerleri ve toplu taşıma şartları büyük bir rol oynuyor.

Sadece 500 bin emekçinin çalıştığı AVM’lerin dar ve havalandırmadan yoksun çalışma yerleri, depoları toplu koruma önlemleri için yetersiz kalmaktadır. Dahası kişisel koruyucu donanımları dağıtmada iktidarın yetersizliği de düşünüldüğünde, emekçilerin sağlığının nasıl hiçe sayıldığı anlaşılmaktadır.

Sermayenin ihtiyaçlarına göre hareket eden iktidar emekçileri kurbanlık koyun gibi işyerlerine doldurmaya can atıyor.

Hayatı normalleştirmek, salgından kurtulmak ancak emekçilerin çıkarını korumakla mümkündür.

AVM emekçileri ve diğer iş kollarındaki emekçiler bu duruma karşı mücadele etmek, kendi örgütlülükleri ile bu duruma karşı koymak zorundadır.

Sınıf Tavrı”