Sıla'nın 'Karanfil' şarkısına yasak geldi

RTÜK, "şarkının sözlerinde sigarayı özendirici ifadeler yer aldığı" gerekçesiyle "Karanfil"i yayından kaldırdı.

Sıla'nın 'Karanfil' şarkısına yasak geldi

Sarıay Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural’ın, geçtiğimiz ekim ayında ‘sigarayı özendirici nitelikte’ olduğunu gerekçe göstererek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu sonucu, Sıla’nın ‘Karanfil’ şarkısının klibi yayından kaldırıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’na gönderilen yazıda, “Sıla Gençoğlu isimli sanatçının ‘Karanfil’ isimli klibinin yayından kaldırılması hususunda medya hizmet sağlayıcılarla yapılan görüşmeler sonucunda, söz konusu video yayından kaldırılmıştır” cümlesi yer aldı.

Kararla ilgili “sevinçli” olduğunu belirten Prof. Dr. Kural, bu tür çalışmalara devam edeceğini söyledi. Kural, “Çok mutluyum, bu Türkiye’de bir ilk oldu! Beni, ‘Yasaklardan yana mısınız?’ diye eleştirenler oluyor ama ben demokratik ve Atatürkçü bir insanım. Amacım bunların devamının gelmemesi… Savunulacak bir tarafı yok! Milyonlarca gencin kafasına, şarkıda defalarca bu sözleri geçirerek, sigara yerleştiriliyor. Bunların kasıtlı yapıldığını düşünüyorum. Çalışmalarıma devam edeceğim” dedi.

Sıla’nın içinde ‘Bi’ sigara yak’ kelimeleri geçen şarkısının klibi, sadece YouTube’ta yaklaşık 25 milyon izlenme rakamına ulaştı.

KATLİAMI ‘TATLI’ BULMUŞTU

Orhan Kural, 2014 yılında yaşanan Soma faciasının ardından karbonmonoksit zehirlenmesiyle yüzlerce işçinin hayatını kaybetmesine ilişkin katıldığı bir canlı yayında “Karbonmonoksit oksijenden daha hafiftir, yukarı çıkar. Çok iyi bir intihar yoludur maalesef. Çok tatlı bir ölümdür, hiçbir şey hissetmezsiniz. Kokusu yoktur. Maalesef böyle bir ölüm getirir” demişti.

Kural, izleyicilerden gelen tepki üzerine sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtmiş, amacının “zehirlenerek ölmekle yanarak ölmeyi kıyaslamak olduğunu” öne sürmüştü.