Serrac istifa kararından vazgeçtiğini duyurdu

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Sarrac'ın, Libyalı taraflar arasında devam eden diyalog görüşmeleri tamamlanana kadar istifa etme kararından vazgeçtiği bildirildi.

Serrac istifa kararından vazgeçtiğini duyurdu

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac istifa kararından vazgeçtiğini duyurdu.

Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanlık Sözcüsü Galib el-Zaklai, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sarrac’ın, Libyalı taraflar arasında devam eden diyalog görüşmeleri tamamlanana kadar istifa etme kararından vazgeçtiğini duyurdu.

Sarrac’ın kararının, “Trablus’taki Temsilciler Meclisi, Devlet Yüksek Konseyi, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) ve bazı dost ülkelerden gelen çağrılar üzerine” alındığı belirtilen açıklamada, Libyalı taraflar arasında devam eden diyalog görüşmeleri tamamlanana kadar Sarrac’ın görevine devam edeceği bildirildi.

Açıklamada, Sarrac’ın, “barış ve uzlaşı ile bu krizden çıkılması için, diyalog komitesinin, kişisel çıkarlar ve bölgecilik gözetmeden tarihi sorumluluğunu yerine getirmesini ve tüm üyelerin ulusal çıkarları her şeyin üstünde tutmasını umduğu” kaydedildi.

MAAS’TAN SERRAC’A GÖREVDE KAL ÇAĞRISI

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Sarrac’a “Görevde kal” çağrısında bulundu.

Maas, Sarrac ile telefon görüşmesi sonrası yaptığı yazılı açıklamada, Libya’daki ateşkes sonrası, siyasi süreçle ilgili Libya içinde yapılan görüşmelerin iyi başladığını belirterek, “Libya’da barışa doğru ilerleme için burada gerçek bir fırsat görüyoruz. Tüm Libyalı aktörleri bu fırsatı değerlendirmeye ve herhangi bir ön koşul olmaksızın diyaloğu desteklemeye çağırıyorum” ifadesini kullandı.

Sarrac’ın ekim sonunda görevden çekileceğini duyurduğunu anımsatan Maas şunları kaydetti:

“Bununla birlikte, siyasi görüşmelerin başlaması göz önüne alındığında, Sarrac’ın istifasını şimdilik ertelemesini ve görevde kalmasını istiyoruz. Bunu kendisine Federal Şansölye adına da söyledim. Bizim bakış açımıza göre, bu önemli haftalarda Libya hükümetinin başında kurumsal ve idari devamlılığı sağlamak için bu önemli olacaktır.”