Şentop'tan 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması: Sözleşmelerin sosyal hayatımıza etkisi yok

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şentop'tan 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması: Sözleşmelerin sosyal hayatımıza etkisi yok

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Şentop, “Sözleşmeden çıkmayı zorunlu kılan bir durum olduğu kanaatinde değilim” ifadelerine yer verdi.

TBMM Başkanı Şentop, katıldığı basın toplantısında İstanbul Sözleşmesi’ne değinerek, “9 sene sonra kalkıp da birbirine sövecek kadar tartışmanın bir noktaya taşımasını ayıp ve yakışıksız buluyorum” dedi.

‘AVRUPA KENDİ PARADİGMASINI DAYATIYOR’

Uluslararası sözleşmelerin hiçbirinin bir devletin yaklaşımı ve perspektifi ile hazırlanmadığını söyleyen Şentop, “Avrupa merkezli bir insan hakları anlayışı paradigması var. Bunun içerisinde de kadın hakları ile ilgili paradigma var. Bu paradigmanın bazı unsurları evrensel, buna bir itirazım yok ama bazı unsurları ise batı Avrupa’nın kültürel unsurları. Ama Avrupa bu paradigmayı evrensel bir paradigma olarak dayatıyor bütün dünyaya” ifadelerinde bulundu.

‘ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE YÖNELİK BİRÇOK ADIM ATTIK’

“Yaklaşık 17-18 yıllık AK Parti döneminde kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik birçok adım atılmıştır. Bu İstanbul Sözleşmesi’ne bağlı bir husus değil” diyen Şentop sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul Sözleşmesinin de bu konuda katkıları olduğunu düşünüyorum. İtiraz edilenin aksine yönler olduğu taktirde bunların kanunla ilgili, mevzuatlar üzerinden değerlendirilebileceği kanaatindeyim. Sözleşme ile ilgili tereddüt hasıl olan hususlar varsa uygulama ile ilgili bu hususların açıklığa kavuşturulması bakımından tekrar değerlendirilmesine yönelik başvuru imkanları var. Bu sağlanabilir. Bu anlamda sözleşmeden çıkmayı zorunlu kılacak bir tabloyu da bu anlamda anlatmaya çalıştığım çerçeve içinde zorunlu kılan bir durum olduğu kanaatinde değilim. Şahsi kanaatim akademisyen olarak budur.”

‘ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERİN SOSYAL HAYATIMIZA ETKİSİ YOK’

Sözleşmenin kalkması durumunda kadına şiddete veya aile yapısına etkisinin olup olmadığının tartışılabileceğini söyleyen Meclis Başkanı, “Uluslararası sözleşmelerin doğrudan bizim hukuk sistemimizde, sosyal hayatımızda bir etkisi yok. Kanun var bu konuyla ilgili. Aksayan bazı yönler, itiraz edilen bazı yönler varsa bunlar kanunda yapılacak değişikliklerle de giderilebilir” dedi.