Seçim barajı düşüyor mu?

AKP iki yıl önce de daraltılmış bölge seçim tartışmaları sırasında bir simülasyon yapmış ve o dönemde AKP'nin mevcut durumdan yüzde 10 daha fazla milletvekili çıkaracağı tespiti yapılmıştı.

Seçim barajı düşüyor mu?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önerisi ile gündeme gelen seçim barajı konusunda AKP, dört farklı alternatif üzerinde çalışıyor. Erdoğan’ın son kararı vermesinde yardımcı olması için AKP milletvekili simülasyonu da geliştiriliyor.

Seçim mevzuatında atılacak adımlar için AKP’nin kurduğu komisyonda ilk somut tavsiyeler belirlendi. Buna göre, seçim mevzuatında sınırlı değişiklik kararı alan AKP yönetimi, seçim barajının düşürülmesine yönelik 4 farklı yol üzerinde çalışıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde MHP lideri Bahçeli ile yaptığı görüşmede de gündeme gelen, milletvekillerinin parti değiştirmesine yeni kurallar getirilmesi ile seçim sistemi üzerinde yapılan çalışmada öncelikle dünya örnekleri masaya yatırıldı.Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesine yönelik dört farklı teklif tartışıldı. Komisyon üyeleri yüzde 7, yüzde 5, yüzde 3 ve sıfır baraj üzerinde görüşlerini dile getirdi

Seçim barajının ittifak yapacak partiler için yüzde 10’luk oranın korunması, ittifak dışı partiler için ise daha düşük bir oran uygulanması görüşünün ağır bastığı belirtiliyor. Ayrıca daraltılmış bölge seçim sisteminin başka ülkelerdeki uygulamalarına bakılarak, Türkiye’deki seçim çevresi sayısının artırılabileceği üzerinde duruldu. Daraltılmış bölge sistemine göre her bir seçim çevresinin beş milletvekillinden oluşacak şekilde belirlenmesi öngörülüyor. Komisyon toplantısında gündeme gelen öneriler, rapor haline getirilecek ve önümüzdeki gündemde Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak AKP MYK toplantısında ele alınacak.

Öte yandan; AKP yönetimi seçim barajının düşürülmesi ve daraltılmış bölgeye geçilmesi durumunda, siyasi partilerin 81 ilde çıkaracağı milletvekili sayısı konusunda bir simülasyon hazırlanması kararlaştırıldı. Bu kapsamda, 24 Haziran 2018 seçim sonuçları baz alınarak, farklı seçim barajı oranlarına göre milletvekili dağılımı hesaplanacak. Yine her bir seçim çevresinin beş milletvekillinden oluşmasını öngören daraltılmış bölgeye göre partilerin alacakları oy oranları ve çıkaracakları milletvekili sayısı konusunda da bir hesaplama yapılacak. AKP iki yıl önce de daraltılmış bölge seçim tartışmaları sırasında bir simülasyon yapmış ve o dönemde AKP’nin mevcut durumdan yüzde 10 daha fazla milletvekili çıkaracağı iddia edilmişti.