'Salgın sürecinde yasaklandı' denmişti: 900 bin 426 hanenin elektriği kesik

Koronavirüs salgını süresince fatura ödemelerini ertelemeyen elektrik dağıtım şirketlerinin, salgının ülkede görüldüğü mart ayında, 900 binden fazla hanenin elektriğini borç yüzünden kestiği ortaya çıktı.

'Salgın sürecinde yasaklandı' denmişti: 900 bin 426 hanenin elektriği kesik

Salgın nedeniyle halkın yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamasının kolaylaştırılması; elektrik, su, doğalgaz gibi borçların salgın sona erene kadar ertelenmesi gerektiğini ifade eden TBMM KİT Komisyonu’nun CHP’li üyesi Deniz Yavuzyılmaz, elektriksiz haneleri Meclis gündemine taşıdı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi sunan Yavuzyılmaz, elektrik abonesi olan ve borcundan dolayı elektrik alamayan hanelerin sayısını sordu. CHP’li Yavuzyılmaz’ın önergesini yanıtlayan Bakan Dönmez, ülkede yaklaşık 59 milyon elektrik abonesinin bulunduğunu, Mart ayına 900 bin 426 hanenin elektriği kesik olarak girdiğini söyledi. Dönmez, daha sonra 118 bin 477 hane için borçları nedeniyle icra takibi başlatıldığını da bildirdi.

BÖYLE BİR DÖNEMDE BİLE VATANDAŞ KORUNMUYOR

CHP’li Yavuzyulmaz, “Koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında vatandaşlarımıza, ‘evlerinde kalmaları’ tavsiye edilip, birçok ilde sokağa çıkma yasağı uygulanırken vatandaşlarımız hem virüse, hem de ekonomik krize karşı var olma savaşı veriyor. Elektriksiz haneler de bunun en büyük örneğidir” dedi.

Elektrik dağıtım şirketlerinin tahsilat peşine düştüğünü, iktidarın ise bu durumu seyretmekle yetindiğini bildiren Yavuzyılmaz, “Böylesi bir dönemde iktidar, vatandaşa karşı yapılan bu zulme engel olmuyor, vatandaşını korumuyor. AKP iktidarı ve elektrik dağıtım şirketleri elele, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşları adeta limon gibi sıkıp, ekonomik krizin ağırlığının altında eziyor” diye konuştu.