'Salgın sahte maskelerden yayılıyor!'

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz'ın yaptırdığı araştırmaya göre, piyasadaki maskelerin büyük bölümünde kar hırsı nedeniyle asıl filtre görevi gören 'meltblown' kumaşı kullanılmıyor.

'Salgın sahte maskelerden yayılıyor!'

Kar hırsı yüzünden 3 kat diye satılan maskelerde asıl filtre görevi gören ‘meltblown’ kumaşın kullanılmadığını ortaya çıkaran Tüketici Hakları Derneği’nin Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, salgının sahte maskelerden yayıldığını iddia etti.

Yılmaz’ın yaptırdığı araştırmaya göre, piyasadaki maskelerin büyük bölümü “olmazsa olmaz” olan virüse karşı koruyucu özellikleri taşımıyor. Üç kat diye satılan maskelerin birçoğunda pahalı olduğu için asıl filtre görevi gören “meltblown” kumaş kullanılmıyor.

ACİLEN MASKE DENETİMİ YAPILMALI

Devletin piyasada acilen maske denetimi yapıp sahte maskelerin toplatılmasını isteyen Yılmaz, son dönemde artan salgının sahte maskelerden kaynaklandığını savundu.

Yılmaz, tıbbi cihaz konusundaki standartların sıkı tutulduğunu ancak genel kullanım amaçlı olarak piyasaya sunulan maske ve benzeri ürünlerde bu standartların gerekli olmadığının açıklandığını belirtti.

Piyasaya maske üreten firmalardan “tıbbi cihaz satış merkezi yetki belgesi” veya Ürün Takip Sistemi (ÜTS) kaydı aranmadığını da bildiren Yılmaz, “Ne yazık ki, vatandaşların kullandıkları maskeler için resmi bir kontrol ve takip mekanizması yok” dedi.

MELTBLOWN KUMAŞI PAHALI OLDUĞU İÇİN KULLANILMIYOR

Yılmaz 3 katlı maskelerin 1’inci ve 3’üncü katında “spunbond” kumaşın, 2’nci katmanında ise asıl filtre vazifesi gören “meltblown” isimli kumaşın kullanılması gerektiğini vurguladı. Piyasada satılan maskelerin çok büyük bir bölümünde her 3 katmanda da spunbond kumaşın kullanıldığını, vurgulayan Yılmaz, “Bunun en temel sebebi spunbond kumaşın kilo fiyatı 4-5 dolar iken, meltblown kumaşın 15-16 dolar olması” dedi.

‘MASKE ÜRETİMİNİN TEMELİNDE YATAN ŞEY KAR ETME ARZUSU’

Salgının ilk ortaya çıktığı ve maske talebinin çok arttığı mart-nisan aylarında meltblown kumaş fiyatının 35 dolara kadar çıktığını da belirten Yılmaz, “Sahte maske üretiminin temelinde yatan şey, fahiş kâr etme arzusudur.