Sağlık çalışanları, Bolsonaro'yu UCM'ye şikayet etti

Brezilya’da sağlık çalışanlarının bağlı bulunduğu bir grup sendika, salgınla mücadele yöntemi nedeniyle Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şikayet etti.

Sağlık çalışanları, Bolsonaro'yu UCM'ye şikayet etti

Salgını küçümseyen tavrını ısrarla sürdüren ve önlem konusunda gevşek davranarak Brezilya’nın koronavirüsten en çok etkilenen ikinci ülke haline gelmesinde büyük pay sahibi olan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, bu tutumu nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) şikâyet edildi.

Sağlık çalışanlarını temsil eden bir grup sendika mahkemeye çağrı yaparak, hükümetin, insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında bir soruşturmaya tabi tutulmasını talep etti. Şikâyet dilekçesinde, ‘hükümetin salgın yönetiminde cezai ihmali olduğu, halkın ve sağlık çalışanlarının hayatlarını riske attığı’ belirtildi.

Sendikalar tarafından yapılan açıklamada, “Büyük ölçekli can kayıpları ve halk sağlığı politikalarındaki başarısızlık nedeniyle yaşanan hastalıklar açısından bir hükümete karşı açılan ilk dava olduğuna inanıyoruz” denildi.