'Sağlık Bakanlığında deprem oluyor, Bakan susuyor'

Covid-19 virüsünün tespiti için kullanılan test kitlerine ilişkin tartışmalar sürerken, Sağlık Bakanlığında bürokrat istifaları depremi sürüyor. CHP'li milletvekili Murat Emir "Bakanlıkta deprem oluyor, ortada yolsuzluk kokuları var, Bakan neden susuyor?" diye sordu.

'Sağlık Bakanlığında deprem oluyor, Bakan susuyor'

Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Adil Mardinoğlu, istifa ettiğini açıkladı. Twitter hesabından açıklama yapan Mardinoğlu, “14 aydır göreve olduğumuz TÜSEB yönetiminden istifa etmiş bulunmaktayız. Görevimiz süresince bizlere destek veren herkese şükranlarımızı sunarız. Ülkemize ve milletimize farklı kulvarlarda hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise istifanın Kovid-19 test kitleriyle ilgili yolsuzluk iddialarıyla bağlantılı olduğuna ve Mardinoğlu’yla birlikte 4 bürokratın istifa ettiğin edikkat çekerek “Bakanlıkta deprem oluyor, ortada yolsuzluk kokuları var, Bakan neden susuyor?” dedi.

CHP Milletvekili Emir, Sağlık Bakanlığı bürokratlarının peş peşe istifa etmeleri ve görevden alınmalarının yanı sıra Kovid-19 virüsünün tespiti için üretilen yerli PCR testlerine ilişkin tartışmalarla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu.

“KİTLERİN YALNIZ YÜZDE 40’I DOĞRU”

Türkiye’de pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte Sağlık Bakanlığının test kitlerini USHAŞ üzerinden temin ettiğini ve USHAŞ’ın da test kitlerini tek bir firmadan satın aldığını hatırlatan Emir, şunları söyledi:

“10 Haziran’da Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle sunduğum soru önergesinde, USHAŞ’ın yerli PCR testlerini neden sadece Bioeksen firmasından satın aldığını, bu testlerden kaç adet satın alındığını sormuştum. Ancak, Bakan bunların hiçbirini yanıtlamadı. Bugüne kadar kamuoyuna da bu konuyla ilgili şeffaf bir şekilde bilgi verilmedi.”

Kitlerin yalnızca yüzde 40 doğruluk oranına sahip olduğunun ortaya çıktığını belirten Emir, “Bakanlık bu iddiaları yalanlıyor ancak, kitlere onay veren Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkan Vekili Prof Dr. Selçuk Kılıç’ı görevden alıyor. Test kitlerini Bakanlığa satan USHAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Şengül de bir ay önce istifa ettirilmişti. Geçtiğimiz hafta da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı (TİTCK) Hakkı Gürsöz’ü görevden aldılar. Şimdi de bu test kitlerini Bioeksen firması ile birlikte geliştiren Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı (TÜSEB) Adil Mardinoğlu da istifa etti” dedi.

“BAKAN NEDEN SUSUYOR?”

Bakanlıkta, koronavirüs sürecinde halk sağlığını ilgilendiren dört önemli kurumda, en tepe isimlerin ya istifa ettiğini ya da görevden alındığını belirten Emir şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlıkta bir deprem oluyor, ortada yolsuzluk kokuları var ama Bakan neden susuyor? Bu süreçler neden ısrarla gizli tutulmak isteniyor? Bir korkunuz, çekinceniz yoksa çıkın, kamuoyuna şeffaf bir şekilde, bu test kitleri neden tek firmadan alındı, kaç paraya alındı, kaç adet alındı, bunların hepsini açıklayın.”