Sağlık Bakanı Koca: Salgın riski ortadan kalkmış değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Hastanesi'nin Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada ''Birincisi, salgın riski ortadan kalkmış değil. Normalleşme, mücadeleden geri adım atmak anlamına gelmemelidir'' ifadelerinde bulundu.

Sağlık Bakanı Koca: Salgın riski ortadan kalkmış değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Hastanesi’nin Açılış Töreni’nde konuştu.

Bakan Koca açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Birincisi, salgın riski ortadan kalkmış değil. Normalleşme, mücadeleden geri adım atmak anlamına gelmemelidir. İkincisi ise kontrollü sosyal hayat. Maske ve mesafe kuralına uymalı, el temizliğine her zamankinden fazla önem vermeliyiz. Tedbirlere uyarsak, tehdit ortadan kalkacak. Çok değerli insanlarımızı bizden alan bu salgını, Allah’ın izniyle hep birlikte yeneceğiz.”  sözlerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Acil Durum Hastaneleri ile yeni bir vizyonla salgın, deprem ve afet durumlarına hazırlanıyoruz. Gösterdiğiniz hedef doğrultusunda şehir hastanelerini birer birer devreye sokarak sağlıkta yeni bir çığır açıyoruz. Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Hastanesi, hastaneler zincirinin yeni ama özel bir halkasıdır. Üniversite ile Bakanlığımız arasında imzalanan bir protokolle, Bakanlığımıza devredilen ilk örnek olması bakımından birlikte kullanım modeline yeni bir vizyon katmaktadır.”

“Tadilatın tamamlanmasını beklemeden Kovid-19 mücadelesi kapsamında kısmi açılışı yapılarak, pandemi hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Hastane tam olarak faaliyete geçtiğinde 155 poliklinik, 60’ı yoğun bakım ve 304’ü tek yataklı oda olmak üzere toplamda 535 yatak ve 28 ameliyathane ile tam kapasitede hizmet verecektir. Güçlü teknolojik donanımlı modern hastaneleri vatandaşımızın hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gibi projelerin ruhunda üç şey bir araya geliyor; vizyon, icra, hizmet ahlakı. Bu üç unsurun buluşması, tarihimizin en aydınlık devirlerinin ortak özelliğidir.”

“Üniversite tarafından inşasına başlanmış olmakla birlikte, Bakanlığımızca tamamlanarak mevcut hizmet kervanına katılan, bugün açılışını yaptığımız Sağlık Bakanlığı Marmara Üniversitesi Hastanemizle bu güzel işbirliğinin daha da güçleneceğini umuyorum. Bu vizyonun ortaya konmasında ve hayata geçirilmesinde öncülük eden Cumhurbaşkanımız olmak üzere, tüm katkı verenlere şükranlarımı arz ediyorum. Üniversitemize ve başta İstanbullular olmak üzere, bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.”