Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs vakasının görüldüğü ili açıklamama nedenini açıkladı

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasına rastlandığını açıklayan Sağlık bakanı Fahrettin Koca, dün kameralar karşısına geçerek kamuoyuna bilgi verdi.

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs vakasının görüldüğü ili açıklamama nedenini açıkladı

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasına rastlandığını açıklayan Sağlık bakanı Fahrettin Koca, dün kameralar karşısına geçerek kamuoyuna bilgi verdi. Ancak vakanın görüldüğü il açıklanmadı. Bunun nedenini ise Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü köşesinde aktardı.

Dünkü AKP Grup toplantısının ardından Bakan Koca ile görüştüğünü yazan Sarıkaya, merak edilen sorunun yanıtını şöyle aktardı

Muharrem Sarıkaya’nın Bakan’ın koronavirüs vakası görülen ili açıklamamasının gerekçesini yazdığı kısım şu şekilde:

Koronavirüse yakalanan kişinin hastalığı yurt dışından kapmış olduğunun da altını çizdi.
“Hangi ilde olduğunu neden açıklamadınız?” sorumuza verdiği yanıt ise dikkat çekiciydi:
“Virüsü almış olan kişinin kendisini ve ailesini karantinaya aldık. Eğer ili açıklamış olsaydık hassasiyeti sadece o vilayete yoğunlaştırır, diğer illerdeki tedbiri azaltabilirdik. Her yerde hassasiyeti diri tutmak için açıklamadık…”
Bu aşamada şu soruyu yönelttik:
“İran’da ilk vaka çıktığında siz ‘Kum kentini o an karantinaya alsalardı bu denli yayılmazdı’ demiştiniz. Ancak siz de ilk vakanın çıktığı yerin karantinaya alınmasını uygun bulmuyorsunuz?”
Yanıtı kısa ve net oldu:
“Tek bir hadiseye rastlandı, o da yurt dışı temaslı olduğu için karantinaya alma ve açıklama gereği duymadık. Eğer açıklasaydık, herkes sanki sadece orada varmış gibi bir algıya kapılıp, diğer illerdeki hassasiyeti düşürebilirdi.”