Sadr’dan ABD'ye karşı 'milyonluk yürüyüş' çağrısı

Şii siyasi lideri Mukteda Sadr, sosyal medyada ABD'nin varlığını ve ihlallerini protesto için bir milyon katılımlı yürüyüş çağrısı paylaştı.

Sadr’dan ABD'ye karşı 'milyonluk yürüyüş' çağrısı

Bağdat’ta İranlı komutan Kasım Süleymani ve Iraklı milis gücü Haşdi Şabi Komutanı Ebu Mehdi el Mühendis’e düzenlenen suikast sonrası, ABD güçlerini Irak’tan çıkarmaya ve bunun için Haşdi Şabi ile birlikte çalışmaya hazır olduğundan söz eden olan Şii siyasi lideri Mukteda  Sadr, bu kez sosyal medyada ABD’nin varlığını ve ihlallerini protesto için bir milyon katılımlı yürüyüş çağrısı paylaştı.

“Allah’ın askerleri, ulusun askerleri Amerika’nın varlığını ve ihlallerini kınamak için bir milyon insan yürüyüşüne gidin. Irak’ın toprağı, hava sahası, egemenliği, işgal güçleri tarafından ihlal edilip çiğnendi.” mesajını paylaşan Sadr, bu gövde gösterinin ardından siyasi olarak mecliste de farklı bir tutum izleyeceklerini kaydetti.

Ancak Şii lider, gösterinin düzenlenme tarihine dair bilgi vermedi. Haşdi Şabi gruplarından Nuceba Hareketi’nin Genel Sekreteri Ekrem Ka’abi de “Sadr’ın Amerikan güçlerinin varlığını reddetmek için milyonluk gösteri yapılması çağrısını destekliyoruz” açıklamasını yaptı.