Rusya'dan Türkiye'ye 23 bin turist geliyor

Rusya ile Koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında durdurulan uçuşlar, bugün itibariyle Antalya, Dalaman ve Bodrum'a başladı. Bugün gerçekleşecek uçuşlarla Antalya'ya 23 bin turist gelmesi bekleniyor.

Rusya'dan Türkiye'ye 23 bin turist geliyor

Turizm kenti Antalya’ya ilk Rus uçağının gece yarısı 519 yolcusuyla inmesinin ardından aralıklarla uçaklar inmeye devam etti. Rus şarkıları ve dans gösterileriyle karşılanan binlerce turist, kayıt gişeleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Bir günde kente Rusya’nın farklı kentlerinden 70 uçakta, 23 bin turistin gelmesi bekleniyor.

Kontrollü sosyal hayata geçilmesi sonrası, Rusya’nın Moskova Sheremetyevo Havalimanından havalanan uçak saat 03.25’te 519 yolcusuyla Antalya Havalimanı Dış Hatlar 2 Terminaline iniş yaptı. İlk uçağın ardından Rusya’nın farklı kentlerinden uçaklar gelmeye devam etti.

Uçaktan inen turistlerin havalimanı içinde termal kameralarda ateşleri ölçülürken maske ve sosyal mesafe kuralına uymaları noktasında uyarıldı.

Tur firmaları ve acentelerin bulunduğu alana gelen Rus turistler uzun kuyruklar oluşturdu. Tur gişeleri önünde kayıt işlemlerini yaptıran turistler daha sonra kendilerini bekleyen otobüslerine geçti. Genelde turistlerin aile oldukları gözlemlendi.

Bugün Antalya’ya Rusya’dan 70 uçuş gerçekleşeceği öğrenildi. Moskova’dan 51, St. Petersburg’tan 10 ve Rostov’dan 9 uçak Antalya’ya gelecek. Bu uçuşlarla birlikte kente ilk günde 23 bin Rus turistin gelmesi bekleniyor.

RUSYA’DA VAKA SAYISI 900 BİNE DAYANDI

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 5 bin 118 kişide daha Covid-19 tespit edilmesiyle vaka sayısı 892 bin 654’e çıktı.

Ülkede son bir günde hayatını kaybedenlerin sayısı 70 artarak 15 bin 1’e yükseldi.

Rusya genelinde vaka sayısındaki günlük artış oranı yüzde 0,6 olarak kaldı. Yeni vakaların yüzde 26,5’inde belirtiye rastlanmadı. Ülkede toplam iyileşenlerin sayısı ise 696 bin 681’e ulaştı.