Rusya'da referandum sonucu: Putin ömür boyu başkan olsun

Rus halkı, Putin’in 2036’ya kadar iktidarda kalmasının yolunu açacak anayasa referandumunda oy verme işlemi sonlandı. Rusya kamuoyu araştırma şirketi VTsIOM, anayasal reform oylamasıyla ilgili ilk sandık çıkışı verilerini açıkladı. Şirkete göre Rusya halkının yüzde 71.2’si anayasal değişikliklere destek verdi.

Rusya'da referandum sonucu: Putin ömür boyu başkan olsun

Rusya kamuoyu araştırma şirketi VTsIOM, anayasal reform oylamasıyla ilgili ilk sandık çıkışı verilerini açıkladı. Şirkete göre Rusya halkının yüzde 71.2’si anayasal değişikliklere destek verdi, ‘hayır’ oyu verenlerin oranı ise yüzde 28.3 oldu

Ayrıca Merkez Seçim Komisyonu, oylamanın ilk altı gününde ülke genelinde sandığa gitme oranını yüzde 60.10 olarak açıkladı.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle sıkı önlemler altında sürdürülen oylama, bir haftalık bir sürece yayıldı. Oylamanın son günü olan 1 Temmuz ise tatil ilan edilen tek gün. Kabul edilmeleri hâlinde, oylanan düzenlemeler, Rusya’nın anayasasında 1993’ten beri yapılmış ilk değişiklikler olacak. Parlamentonun yetkilerinin genişletilmesi ile bir dizi yapılan anayasal değişiklikler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de 2024’ten sonra yeniden bu görev için aday olabilmesinin önünü açıyor.