Rusya ve Suriye'den ortak açıklama: Saldırılar insani felakete yol açabilir

Moskova ve Şam'ın açıklamasına göre, ocak ayında cihatçı militanların eylemleri neticesinde İdlib’de 150’den fazla Suriyeli sivil hayatını kaybetti.

Rusya ve Suriye'den ortak açıklama: Saldırılar insani felakete yol açabilir

Moskova ve Şam’dan İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde “militanların eylemleri yüzünden insani bir felaket yaşanması riski olduğu” açıklaması geldi.

Rusya ve Suriye koordinasyon merkezleri başkanları, Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Savunma Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev ve Suriye Şehircilik ve Çevre Bakanı Hüseyin Mahluf’un imzaladığı açıklamada, “İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde durum hâlâ çok zor. Bölgede militanların terör eylemleri nedeniyle insani bir felaket yaşanması riski yüksek. Heyet Tahrir el Şam ve onunla bağlantılı oluşumların eylemlerini arttırması Rusya ve Suriye’nin bölgedeki gerginliği düşürmeye yönelik çabalarına engel oldu” ifadeleri kullanıldı.

Sputnik‘in aktardığına göre açıklamada, militanların saldırıları neticesinde sadece ocak ayında İdlib’de 150’den fazla Suriyeli sivil hayatını kaybetttiği belirtildi.

BATI MENŞEİLİ SİLAHLAR BULUNDU

Suriye ordusu, İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde militanların provokasyonlarına karşı operasyonlar gerçekleştirmeye başladı. Operasyonlar neticesinde çekilen militanların, arkalarında bıraktığı çok sayıda askeri teçhizat, mühimmat ve silah ele geçirildi. Bu silahların aralarında Batı menşeili silahların da olması, militanlara sınırötesi yardımın sürdüğünü ortaya koydu.