Rusya: Rus askeri polisi Serakib’e gönderildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askeri polis birliklerinin İdlib'in Serakib kentine sevk edildiğini duyurdu.

Rusya: Rus askeri polisi Serakib’e gönderildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askeri polis birliklerinin İdlib’in Serakib kentine sevk edildiğini duyurdu.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nden yapılan açıklamada, Rus askeri polis birliklerinin bölgedeki güvenliği sağlamak üzere İdlib’in Serakib kentine sevk edildiği kaydedildi.

Açıklamada, “M4 – M5 otoyollarında araçların ve sivil halkın güvenliği ve engelsiz hareket edebilmelerini sağlamanın önemi göz önünde bulundurularak 2 Mart’ta saat 17.00 itibarıyla Rus askeri polis birlikleri Serakib kentine girdi” ifadelerine yer verildi.

Serakib, Suriye’nin kuzeyini başkent Şam’a ve kıyı kenti Lazkiye’yi de ülkenin en büyük ikinci kenti Halep’e bağlayan M5 ve M4 karayollarının kesiştiği noktada olması nedeniyle askeri açıdan büyük önem taşıyor.

Suriye ordusu, İdlib eyaletinde iki karayolunun kesişim noktasında bulunan Serakib kasabasını 4 gün sonra Türkiye’nin desteklediği muhaliflerden geri aldığını duyurmuştu. Muhalifler ise kasabanın kontrolünün hala kendilerinde olduğunu söylemişlerdi.

“GÖZLEM NOKTALARI OLUŞTURULACAK”

Rusya’nın Serakib’te kendisine ait 9 gözlem/kontrol noktası oluşturacağı ve asıl amacın M5 karayolunun kontrolü olduğu iddia ediliyor