Rusya korona aşısı için klinik deneyleri tamamladı

İlk aşılamadan 42 gün sonra gönüllülerin kapsamlı bir sağlık muayenesinden geçtiği, laboratuvar ve araştırma sonuçlarının ise aşının güvenli olduğunu gösterdiği duyuruldu

Rusya korona aşısı için klinik deneyleri tamamladı

Rusya Savunma Bakanlığı, koronavirüs aşısı için yapılan çalışmalarda deneylerine katılan gönüllülerin bağışıklık gösterdiğini ve herhangi bir yan etkiye rastlanmadığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Araştırmalar sonucunda tüm gönüllülerde aşılama neticesinde belirgin bağışıklık oluştuğu net şekilde gözlendi. Gönüllülerde hiçbir yan etkiye veya anormal bir duruma rastlanmadı” denildi.

Nihai incelemelerin bugün Burdenko Askeri Hastanesi’nde gerçekleştirildiğini belirten açıklamada, aşı geliştirilmesi ve deneyleri sırasında klinik araştırmalarla ilgili tüm protokollere uyulduğu da belirtildi.

İlk aşılamadan 42 gün sonra gönüllülerin kapsamlı bir sağlık muayenesinden geçtiği, laboratuvar ve araştırma sonuçlarının ise aşının güvenli olduğunu gösterdiği duyuruldu.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü ile birlikte Moskova’daki Burdenko Askeri Hastanesi’nde koronavirüs aşısı için yürüttüğü klinik deneylerin tamamlandığı bildirilmişti.

Aşının Seçenov İlk Devlet Tıp Üniversitesi’ndeki gönüllüler üzerindeki klinik deneylerinin de başarıyla tamamlandığı söylenmişti. Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının klinik deneylerine 18 Haziran’da başlanmıştı. Sıvı haldeki aşı Burdenko Askeri Hastanesi’nde, toz haldeki aşı Seçenov Üniversitesi’nde test ediliyordu.