Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova: Rusya ile Türkiye arasındaki İdlib mutabakatı ABD'yi kızdırıyor

Mariya Zaharova: 17 Mart'ta koronavirüs salgını nedeniyle getirilen yabancılarla görüşme kısıtlamalarına rağmen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun, Beyaz Miğferler'in lideriyle görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova: Rusya ile Türkiye arasındaki İdlib mutabakatı ABD'yi kızdırıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında Rusya ile Türkiye arasındaki İdlib mutabakatının ABD’yi kızdırdığını ve ABD’li siyasetçilerin Suriye’de faaliyet yürüten ve kendini yardım kuruluşu olarak tanımlayan El Kaide bağlantılı Beyaz Miğferler’in temsilcileriyle yaptığı görüşmelere değindi.

Sputnik’in haberine göre, ABD’li yetkililerin Beyaz Miğferler’in temsilcileriyle yaptığı görüşmelerin bölgede provokasyon ve provokatif eylemler gibi ciddi sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çeken Zaharova, “17 Mart’ta koronavirüs salgını nedeniyle getirilen yabancılarla görüşme kısıtlamalarına rağmen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun, Beyaz Miğferler’in lideriyle görüştü. 11 Mart’ta örgütün lideri ABD Senatosu’nda konuk edildi. 3 Mart’ta da ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi ile ABD’nin BM Daimi Temsilcisi, Türkiye-Suriye sınırında bu örgütün temsilcileriyle bir araya geldi” dedi.

Bu görüşmelerin Washington’un İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki durum nedeniyle Rusya karşıtı yeni enformasyon kampanyası yürüttüğü bir dönemde gerçekleştiğinin altını çizen Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendilerini yalnızca insani örgüt olarak konumlandıran Beyaz Miğferler’in İdlib’deki fiili durumu çarpıtmaya yönelik Batılı enformasyon manipülasyonlarının merkezinde yer alması elbette çok dikkat çekici. Rus-Türk mutabakatının gerçekleşme olasılığının, İdlib gerilimi azaltma bölgesiyle ilgili düşüncenin bizzat kendisinin ABD’yi kızdırdığı izlenimi oluşuyor. ABD o kadar kızıyor ki, Rusya karşıtı histeriyi körüklemek ve Suriye’deki siyasi çözüm sürecini baltalamak için her türlü bahaneyi kullanmaya hazır.”

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this