Rus heyetiyle 'İdlib' görüşmesi sona erdi

Rusya'dan gelen heyetin Dışişleri Bakanlığı'nda Türk heyet ile yaptığı İdlib gündemli görüşme sona erdi.

Rus heyetiyle 'İdlib' görüşmesi sona erdi

Dışişleri Bakanlığı’nda İdlib gündemine ilişkin gerçekleştirilen İdlib Türkiye ve Rusya heyetlerinin görüşmesi sona erdi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin’in başkanlık ettiği heyet Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüştü. Heyetlerde iki ülkenin savunma bakanlığından üst düzey isimler de yer aldı. Heyetler arası görüşme üç saat sürdü.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile yapılan ilişkin açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Sahada bir an önce sükunet sağlanması için atılacak adımlar üzerinde duruldu” ifadelerine yer verilerek, görüşmelerin haftaya devam edeceği belirtildi.

Görüşme sonrası Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığında Dışişleri Bakanlığı, MSB, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli İstihbarat Başkanlığı ile RF Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi S. Verşinin ve RF Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi A. Lavrentiev başkanlığında, RF askeri ve istihbarat makamları temsilcilerinden oluşan karma heyetler arasında iki tur halinde 3 saatlik görüşmeler yapıldı.

Heyetler arası görüşmelerde İdlip’teki durum ele alındı, sahada bir an önce sükünet sağlanması ve siyasi sürecin ilerletilmesi için atılabilecek adımlar üzerinde duruldu. Görüşmelere önümüzdeki hafta devam edilmesi kararlaştırıldı.”