Ruhani: ABD'liler nasıl büyük bir hata yaptıklarının farkında değiller

Ruhani, "Süleymani'nin kaybını telafi etmek kolay değil, zira o sadece bir askeri komutan ve kritik operasyonların mimarı değil, aynı zamanda son derece yetenekli bir politikacı ve stratejistti" dedi.

Ruhani: ABD'liler nasıl büyük bir hata yaptıklarının farkında değiller

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran’da Kasım Süleymani’nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’yi öldüren ABD’nin en ağır suçu işlediğini ve nasıl büyük bir hata yaptıklarının farkında olmadıklarını vurguladı.

Süleymani’nin eşine ve çocuklarına başsağlığı dileyen Ruhani, “ABD’nin işlediği bu suç, tarihte İran halkına karşı işlenen en büyük suç olarak yerini alacak. ABD’liler nasıl büyük bir hata yaptıklarının farkında değiller. Bugün değil ama ilerleyen zamanda sonuçlarını görecekler” diye konuştu.

Ruhani, İran’ın yurt dışındaki askeri operasyonlarından sorumlu olan Süleymani’nin sadece ülkesinin değil, aynı zamanda Irak, Suriye, Yemen, Lübnan ve Afganistan gibi bölge ülkelerinin de güvenliği için hizmet ettiğini vurguladı.

Ruhani, “Süleymani’nin kaybını telafi etmek kolay değil, zira o sadece bir askeri komutan ve kritik operasyonların mimarı değil, aynı zamanda son derece yetenekli bir politikacı ve stratejistti” diye ekledi.