RTÜK'ten Halk TV'ye 'MİT' cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 24 Şubat’taki canlı yayınında, Libya'da hayatlarını kaybetmiş MİT mensuplarının kimliklerini ifşa ettiği ve bu kapsamda hukukun üstünlüğüne aykırı yayın yaptığı iddiasıyla Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

RTÜK'ten Halk TV'ye 'MİT' cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 24 Şubat’taki canlı yayınında, Libya’da hayatlarını kaybetmiş MİT mensuplarının kimliklerini ifşa ettiği ve bu kapsamda hukukun üstünlüğüne aykırı yayın yaptığı iddiasıyla Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Kanal hakkında hazırlanan uzman raporunu görüşen RTÜK, 24 Şubat 2020 tarihindeki canlı yayınında Yaşar Okuyan’ın, Libya’da hayatlarını kaybeden MİT mensuplarının kimliklerini ifşa ettiğini ve bu kapsamda hukukun üstünlüğüne aykırı yayın yapıldığını öne sürdü.

RTÜK, 6112 sayılı Yasa’nın 8. maddesinde yer alan “Yayın hizmetleri; hukukun üstünlüğü, adalet ve tarafsızlık esasına aykırı olamaz” hükmüne göre televizyon kanalına üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin görüntüleri yayınladıkları gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Odatv Muhabiri Hülya Kılınç, Yeniçağ Gazetesi Yazarı Murat Ağırel ile Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik tutuklanmıştı.