RTÜK Başkanından 'geri adım': Sevda Noyan’ın söylemleri asla kabul edilemez

RTÜK Başkanı Şahin, "Sevda Noyan’ın söylemleri, RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez." dedi.

RTÜK Başkanından 'geri adım': Sevda Noyan’ın söylemleri asla kabul edilemez

Ülke TV’de konuk olduğu programda komşularını hedef alan ve ‘ölüm listesi’ hazırladığını söyleyen Sevda Noyan’la ilgili “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz” diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, gelen tepkiler üzerine yeni bir açıklama yaptı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’ın sözlerinde büyütülecek bir şey olmadığını savunmuş ve “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz” demişti.

Ebubekir Şahin bugün konuyla ilgili yeni bir açıklama yaparak “geri adım” attı. “Sevda Noyan’ın söylemlerinin kamu vicdanını derinden yaraladığı ve o sözlerin hiç kimse açısından kabul edilemeyeceğini” belirten Ebubekir Şahin şöyle dedi:

“Tabii ki 15 Temmuz’da yaşananları tekrar aklından geçirenler olursa hem devletimiz hem de milletimiz meşru şartlarda cevabını en güçlü şekilde verecektir. Bundan da kimsenin tereddüdü olmamalıdır. Sevda Noyan’ın söylemleri, RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde, RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayınlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır. Olayın olduğu ilk günden itibaren bakış açımız budur.

RTÜK sanki bunları mazur görüyormuş gibi ön yargıyla propaganda yapanlara karşı ‘Kimsenin büyütmesine gerek yok gereği yapılır, alacağımız kararlarla darbe sevicileri sevindirmeyelim’ mealinde konuşsam da halen bu süreci farklı noktalara çekmeye çalışanlar olduğunu üzülerek ve ibretle görüyorum. Açıkçası art niyetli propagandaları yürütenler, konuları konuşmayı değil kurumları ve kişileri hedef almayı amaçlamaktadır… Biz aziz milletimizden yana, tarafsız olarak değerlerimiz ve sorumluluk bilinciyle vazifemizi yapıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, daha önce pek çok örnekte olduğu gibi RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır.”