Rojava sözcüsünden 'Süleymani suikastı' yorumu: Kargaşanın tarafı olmayacağız

Rojava Sözcüsü Lokman Ahmed, İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rojava sözcüsünden 'Süleymani suikastı' yorumu: Kargaşanın tarafı olmayacağız

Rudaw’a konuşan  Ahmed, “Kürtler genel olarak taraflar arasındaki kargaşanın tarafı olmayacak ve önemli olan halkımızı korumamızdır” dedi.

Bölgede yaşananların enerjiyi kontrol etme savaşı olduğunu iddia eden Ahmed, Ortadoğu’da yaşanan olayların sınırları aşarak bütün bölgeyi etkilediğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “İran’ın bir hata yaparak Irak ya da Suriye’nin kuzey doğusundaki güçlerimize saldırma ihtimali var” sözlerine ilişkin olarak Ahmed, “ABD ve İran iki devlet olarak yetki alanlarını güçlendirmek istiyorlar. Ortadoğu yeni bir değişim sürecinde ve dünyada bir süredir değişim süreci yaşıyor. Dünya ve Ortadoğu’daki değişimin bir parçası da doğalgaz enerjisidir” yanıtını verdi.

Petrol sektöründeki olumsuz etkilerden dolayı dünyanın kendisini yenileyerek doğalgaz enerjisi kullanması gerektiğini kaydeden Ahmed, “Bundan dolayı Ortadoğu’daki savaşlar devam ediyor ve her gün doğalgaz enerjisi ile ilgili hangi anlaşmaların yapıldığını görüyoruz. Türkiye ve Libya arasında ya da Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır arasında olduğu gibi” dedi.

Lokman Ahmed, Rojava’da ABD güçleri ile birlikte hareket eden Özerk Yönetim güçlerinin teyakkuz halinde olup olmadıklarına ilişkin soruya ise “Resmi bir bildirim yapılmadı. Çünkü 9 yıldır savaştayız ve olağanüstü bir hazırlık içindeyiz. Daha önceki pozisyonumuzu koruyoruz” yanıtını verdi.

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi ile Kasım Süleymani’nin öldürülmelerinin farklı olduğunu belirten Ahmed, “Süleymani İran’ın resmi bir görevlisiydi. Süreç karşılıklı tehdit sürecini aşmış. Amerika İran’ın resmi bir sorumlusunu öldürdüğü zaman ortaya yeni bir durum çıkıyor. Bundan dolayı Kasım Süleymani ile Ebubekir Bağdadi’den farklı birisi. Bağdadi’nin arkasında meşru bir devlet yoktu”dedi.